Lift twarzy jest to zabieg, który, obok powiększenia piersi, najbardziej kojarzy się z chirurgią plastyczną i tak jak powiększenie piersi, owiany jest wieloma mitami. Najczęściej pacjentki się go boją ze względu na tzw. „efekt naciągniętej maski”. Muszę bronić zabiegu liftu twarzy, gdyż ma on mało wspólnego z efektem naciągniętej maski. Może kilka, kilkanaście lat temu, kiedy hirurgia plastyczna nie była jeszcze na tyle popularna, dostępna i rozwinięta, wielu lekarzy niestety w ten sposób przeprowadzało tego typu zabiegi i to w często na gwiazdach kina, które to nie stanowiły jak widać najlepszej reklamy dla tego zabiegu.
Lift twarzy / szyi, to zabieg, który ma delikatnie wymodelować twarz. W sposób bardzo subtelny odświeżyć wygląd twarzy i odjąć nam kilka lat. Zabieg nie ma nic wspólnego z zatrzymaniem procesu starzenia się skóry. Po prostu cofa wygląd twarzy o jakieś 5 maksymalnie 10 lat wstecz i od tego momentu skóra nadal się starzeje. Zabieg daje najbardziej spektakularne efekty u osób po 50 / 60 roku życia, a więc u takich, u których elastyczność skóry pozostawia wiele do życzenia, jest spory nadmiar skóry, tworzą sie tzw. „chomiki” w okolicach żuchwy, podwójny podbródek, pomarszczona skóra na szyi, itp.
Kolejny mit dotyczy zakresu zabiegu. Lift twarzy nie oznacza działania w obszarze całej twarzy. Dla wielu bywa to zaskakujące, ale lift twarzy nie obejmuje powiek i czoła. I tak rozróżniamy mini lift twarzy poprawiający obszar poniżej powiek dolnych do okolic żuchwy. Mamy też pełen lift twarzy, w skład którego wchodzi obszar poniżej powiek dolnych, żuchwa oraz szyja. Dla pozostałych obszarów twarzy: czoła i powiek, mamy lift czoła oraz korektę powiek dolnych i górnych. Czasami, wraz z liftem twarzy, można wykonać korektę czoła lub powiek, ale decyzja podejmowana jest indywidualnie i należy do pacjentki oraz przede wszystkim chirurga plastyka, który oceni możliwe efekty i ryzyko.
Chciałabym podkreślić, że lift twarzy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych zabiegów, które powinny być przeprowadzane z pełna precyzją. Dlatego też w tej kwestii ważny jest wybór dobrego chirurga. Powinien to być chirurg z długim stażem pracy w zakresie chirurgii plastycznej, z rozległym doświadczeniem. Chodzi przecież o nasza twarz.
Lift twarzy, mimo wielu mitów, którymi jest owiany, nie należy do najpopularniejszych zabiegów. Wynika to zapewne z relatywnie wysokiej ceny zabiegu, ale też obaw pacjentek, które boją się chirurgicznej interwencji w tak widoczną część ciała, jaką jest twarz. Ponadto zaraz po zabiegu pacjentki odczuwają duży dyskomfort estetyczny, gdyż najczęściej długo dochodzi się do siebie po zabiegu. Zatem nie powinna dziwić nas liczba wykonywanych liftów twarzy u danego chirurga / klinice. Najczęściej nie przekracza ona 1 – 2 zabiegów miesięcznie.