Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada na 26 stycznia. Nie jest to data przypadkowa, 26 stycznia 1966 roku odbył się pierwszy w Polsce (a 621 na świecie!) udany przeszczep nerki.
Tematyka transplantacji narządów, czyli wymiany „chorego” narządu na „zdrowy” nie jest łatwa. Z jednej strony jest to zabieg ratujący życie i dający szansę, jakiej nie daje standardowe leczenie, ale jest to też temat często nierozerwalnie związany ze śmiercią dawcy narządu.
Lata 80 poprzedniego wieku w Polsce to czas przełomowy dla transplantologii, w 1985 roku wykonano pierwszy udany przeszczep serca pod kierownictwem znanego nam wszystkim profesora Zbigniewa Religii, który stał się ikoną tego zawodu.
W kolejnej Klinice Piękna rozmawiałam o transplantologii z prof. dr hab. n. med. Jerzym Sieńko, transplantologiem, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Była to druga wizyta profesora w naszym studio i była równie pasjonująca i ciekawa co pierwsza.
O mitach wokół transplantacji, przeszczepach szpiku, pracy transplantologa, prawie do donacji i tym, co trzeba zrobić, aby być dawcą — między innymi o tym opowiedział nam mój niesamowity gość, profesor Jerzy Sieńko. Niezwykle szczera rozmowa ze specjalistą, który z ogromną pasją traktuje swój zawód.
Niestety mamy wciąż bardzo małą świadomość na temat transplantacji narządów, a często jest to jedyny sposób na uratowanie czyjegoś życia lub zdrowia.
Zachęcam do odsłuchania audycji o tej ważnej tematyce.