Dlaczego liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym?

Większość z nas wie, że liposukcja polega na usuwaniu nadmiaru tłuszczu z organizmu. Jednak wiele osób błędnie uważa liposukcję za cudowne rozwiązanie problemu otyłości lub łatwą alternatywę dla diety i ćwiczeń fizycznych.
W rzeczywistości znaczna utrata masy ciała nie jest celem liposukcji. Przyjrzyjmy się bliżej faktom na temat liposukcji, aby ustalić, dla kogo może być ona idealnym rozwiązaniem.

Liposukcja, odbyta w doświadczonej placówce medycznej, to stosunkowo bezpieczny sposób usuwania niechcianych depozytów tłuszczu z organizmu. Jednak najlepiej jest ją stosować w celu modelowania sylwetki, a nie w celu utraty wagi. Na przykład, liposukcja jest doskonałą metodą usuwania uporczywej tkanki tłuszczowej, z obszarów, które nie reagują i nie zmniejszają się nawet po podjęciu wysiłku zmiany stylu życia i odchudzania.

Obszary ciała, na których najczęściej wykonuje się liposukcję, to m.in.:

  • brzuch
  • boki/ talia
  • biodra,
  • uda,
  • plecy
  • ramiona,
  • podbródek.

Wiele osób decyduje się na liposukcję jako samodzielny zabieg, ale może być ona również wykonywana w połączeniu z plastyką brzucha, liftem ud czy liftem ramion, aby dopracować rezultaty tych zabiegów.

Dlaczego liposukcja nie pomoże Ci schudnąć?

Po pierwsze, liposukcja nie pomoże Ci w zwalczaniu przyczyn, dla których przytyłaś. Z pewnością nie jest to magiczne rozwiązanie dla utraty wagi. Zdecydowana większość tych pacjentów po krótkim czasie powraca do wyjściowej wagi sprzed zabiegu, jeśli nie wprowadzą zalecanych zmian w diecie i stylu życia. Chociaż liposukcja może trwale usunąć komórki tłuszczowe, organizm zacznie odkładać tłuszcz w innych miejscach, jeśli nie będzie prowadził zdrowego trybu życia.

Liposukcja daje rewelacyjne rezultaty u osób będących w formie, a mających potrzebę wyrzeźbienie konkretnej części ciała (talia, brzuch, uda). Na przykład częstym obszarem liposukcji jest talia/boki czy uda zewnętrzne, tzw. bryczesy, które trudno jest zrzucić jedynie ćwiczeniami. Liposukcja idealnie usunie tkankę tłuszczową z tych obszarów.

Jednak warto podkreślić, że osoby będące w procesie odchudzania, nawet potrzebujące zrzucić sporą ilość kilogramów, po poddaniu się liposukcji i usunięciu zbędnej tkanki tłuszczowej, zdecydowanie szybciej zobaczą  rezultat odchudzania i łatwiej im będzie zrzucić pożądana ilość kilogramów.

Liposukcja jest jednak zabiegiem chirurgicznym i należy pamiętać, ze w związku z tym niesie ze sobą ryzyko. Nie jest ona zalecana np. osobom z problemami z sercem lub innymi poważnymi problemami zdrowotnymi.

Aby uzyskać szczerą odpowiedź na pytanie, czy liposukcja jest dla Ciebie odpowiednia, czy jesteś dobrym kandydatem do tego zabiegu, należy skonsultować się z doświadczonym chirurgiem plastycznym.