Liposukcja: co zrobić aby efekty zabiegu były trwałe?

Kontynuujemy temat liposukcji — jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, zaraz po operacjach piersi, a szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się on w okresie wiosennym — kiedy to przygotowujemy swoje ciało do lata.

Niektórzy pacjenci zakładają, że usunięcie tłuszczu z ciała w zabiegu liposukcji oznacza, iż rezultaty będą trwałe, bez względu na to, jaki styl życia będą prowadzili po zabiegu.

Prawdą jest, że liposukcja może przynieść trwałe rezultaty, a usunięty tłuszcz nie powróci, jednak wiąże się to z dokonywaniem właściwych wyborów. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty liposukcji, należy pamiętać o poniższych wskazówkach przed i po zabiegu.

Przed zabiegiem — przygotowanie organizmu i ciała przed zabiegiem liposukcji może mieć pozytywny wpływ na jego wyniki.

Utrzymywanie optymalnej wagi ciała
Zrzucenie nadmiaru tłuszczu przed zabiegiem dzięki ćwiczeniom i zdrowym nawykom żywieniowym może poprawić wyniki liposukcji. Liposukcja to zabieg chirurgiczny mający na celu usunięcie uporczywej tkanki tłuszczowej. Nie jest to zabieg odchudzający — więcej o tym w poprzednim wpisie na blogu.

Wzmocnij mięśnie
Najlepiej jest utrzymywać optymalną wagę, aby zapewnić sobie jak najlepsze wyniki.
Treningi wzmacniające mięśnie przed zabiegiem mogą przyspieszyć powrót do zdrowia. Możesz porozmawiać z trenerem personalnym, aby popracować nad ujędrnieniem mięśni w tygodniach poprzedzających zabieg.

Co robić po liposukcji, aby uzyskać najlepsze rezultaty?
Po zabiegu liposukcji bardzo ważne jest dostosowanie się do rekomendacji swojego chirurga plastyka, aby usprawnić proces rekonwalescencji.

 1. Pij wystarczającą ilość wody
  Podczas zabiegu liposukcji organizm zwykle traci dużo wody, co może doprowadzić do odwodnienia.
 2. Zwracaj uwagę na wszelkie dolegliwości
  Chociaż operacja liposukcji jest zabiegiem z zakresu chirurgii estetycznej, przez następne kilka dni lub tygodni możesz odczuwać lekkie bóle. W tym czasie należy przyjmować przepisane leki i pozostawać w kontakcie z chirurgiem.
 3. Noś ubranko uciskowe
  W okresie rekonwalescencji staraj się nosić ubranko uciskowe według zaleceń swojego chirurga plastyka. Najczęściej jest to 3 tygodnie non stop po zabiegu.
 4. Przestrzeganie zdrowego stylu życia
  Zazwyczaj liposukcja usuwa z organizmu tłuszcz odporny na dietę. Nie oznacza to jednak, że po zabiegu można jeść wszystko, na co ma się ochotę i nie zauważyć przyrostu tkanki tłuszczowej ani wagi. Ważne jest, aby po zabiegu trzymać się zdrowej diety i regularnych ćwiczeń fizycznych na stałe.
 5. Masuj ciało
  Bardzo ważną rekomendacją po zabiegu liposukcji jest regularne masowanie ciała, kilka razy w tygodniu przez kolejnych kilka tygodni. Masaż powinien być limfatyczny, drenujący wykonywany przez doświadczonego rehabilitanta, masażystę według wskazówek Twojego chirurga plastyka.

Przede wszystkim wykonaj zabieg wtedy, kiedy będziesz na to gotowa!