Powiększanie piersi — jaki rozmiar wybrać?

Kiedy już zdecydujesz się na zabieg powiększenia piersi, czeka Cię kolejna ważna decyzja do podjęcia: jaki rozmiar implantów jest odpowiedni dla Twojego ciała i sylwetki? W tym artykule doradzę Ci, czym kierować się przy wyborze odpowiednich dla Ciebie implantów, abyś razem z lekarzem specjalistą mogła podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

1. Przy wyborze odpowiedniego rozmiaru implantów weź pod uwagę, że Twój lekarz oceni budowę ciała, wzrost, wagę, szerokość ramion, szerokość bioder i obecną objętość piersi. Kształt ciała również odgrywa rolę: implanty, które pasują do większości biustonoszy o miseczce „C” mogą być duże dla szczupłych kobiet, ale będą mniej zauważalne u większych pacjentek. Podobnie kobiety o mocnej budowie mogą z łatwością unieść ciężar dużych piersi, podczas gdy kobiety o drobnej budowie mogą cierpieć na ból pleców, jeśli wybiorą implanty zbyt duże dla swojego typu ciała.

2. Weź pod uwagę swoją garderobę — zastanów się jakie partie ciała, w jaki sposób eksponujesz i jakie chciałabyś podkreślić. Czy Twoim celem jest lepsze wypełnienie tych nisko wyciętych sukienek, które uwielbiasz? Powinnaś liczyć się tez z faktem, że po zabiegu, cześć garderoby wymagała będzie wymiany. 

3. Fitness i aktywność fizyczna. Implanty piersi nie uniemożliwiają wykonywania żadnych aktywności czy uprawiania sportu, ale miej na uwadze to, że mogą one wpłynąć na Twój komfort przy treningu, szczególnie jeśli decydujesz się na powiększenie o kilka rozmiarów — warto rozważyć i wziąć pod uwagę cały styl życia i komfort „użytkowania” nowych piersi. 

4. Plany na przyszłość. Ponieważ piersi rosną i kurczą się w czasie ciąży i po niej, warto poczekać z zastosowaniem implantów do czasu, gdy nie planuje się już zajść w ciążę. Szczególnie jeżeli planujesz ciąże w bliskiej przyszłości po zabiegu (do roku), warto poczekać z zabiegiem. Ważne jest również, aby rozważyć rozmiar piersi, który będzie wyglądał najlepiej w dłuższej perspektywie czasu, nawet jeśli nasze całe ciało z wiekiem będzie się zmieniać i starzeć. Z wiekiem skóra traci elastyczność, a piersi opadają. Duże, ciężkie implanty mogą potęgować ten efekt.

5. Nie skupiaj się na rozmiarze stanika. Rozmiary biustonoszy różnią się w zależności od producenta. Powiedzenie swojemu chirurgowi, że chcesz mieć rozmiar „C” lub „D” może być punktem wyjścia do dyskusji, ale nie powinno być czynnikiem decydującym. Wiele kobiet jest zaskoczona faktem, że implanty piersi są mierzone w centymetrach sześciennych, od 120 do 850 cm3 (lub więcej). 

Prawdą jest, że trudno sobie wyobrazić jaki rozmiar implantów będzie najlepiej wyglądał na podstawie miary objętości. Dlatego wielu chirurgów plastyków oferuje kobietom możliwość „przymierzenia” różnych rozmiarów, od trójwymiarowych symulacji komputerowych do „przymiarek” silikonowych implantów piersi. Pamiętajmy jednak, że te metody nie oddadzą efektu, jaki osiągniemy po operacji i rekonwalescencji, ponieważ wiele zależeć będzie od indywidualnych predyspozycji skóry i organizmu.

6. Zaufaj swojemu lekarzowi. Wybór i ustalenie rozmiaru implantu powinno być wynikiem współpracy między Tobą a Twoim chirurgiem, ważne jest, abyś wysłuchała, co lekarz ma do powiedzenia na temat Twojego wyboru. Jeśli się z nim nie zgadzasz, rozważ dokładnie jego powody.

Celem większości chirurgów jest uzyskanie naturalnie wyglądających rezultatów, które są proporcjonalne do kształtu i rozmiaru Twojego ciała. Przyniesienie zdjęć z czasopism lub wspólne przestudiowanie zdjęć przed i po może pomóc Twojemu lekarzowi w zrozumieniu Twoich celów chirurgicznych, ale również skonfrontuje Twoje oczekiwania co do realnie możliwych rezultatów.

Decyzja o rozmiarze piersi jest decyzją osobistą. Jeśli jasno wyrazisz swoje cele, wykwalifikowany chirurg plastyczny może poprowadzić Cię w kierunku wyboru implantu, który pięknie uzupełni resztę Twojego ciała.