Radio

Moja przygoda dziennikarska rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku kiedy to otrzymałam propozycję współpracy z wtedy jeszcze młodym, szczecińskim radiem Super Fm. Od tego czasu radio prężnie się rozwija i jest w czołówce słuchalności. Radio Super FM porusza ważne, aktualne tematy dla mieszkańców Szczecina i okolic. Radia możecie słuchać w Internecie lub na 97,5 FM.   

Aby usystematyzować wiedzę na temat zdrowia, profilaktyki i postępu medycyny od września 2021 r. w każdą sobotę gościłam w audycji medycznej Klinika Piękna ekspertów, lekarzy specjalistów z wieloletnim stażem, którzy w bezpośrednich wywiadach przybliżali nam tajniki swojej pracy i edukowali w najlepszych rozwiązaniach medycznych. 

We wrześniu 2024 roku audycja przeszła lifting nazwy i obecnie o tematyce zdrowia, medycyny i profilaktyki posłuchać możecie w Klinice Zdrowia, od poniedziałku do soboty.

Na przestrzeni ostatnich 3 lat, audycja medyczna w Super FM, którą prowadzę i redaguję, stała się wartościowym źródłem informacji dla wszystkich, którym dbanie o zdrowie nie jest obojętne. Szczecin jest ważnym miejscem na medycznej mapie Polski. Cieszę się, że audycja gości wybitnych ekspertów w dziedzinie medycyny i zdrowia.  

Link do wywiadów zamieszczam również na tym blogu. Mam nadzieję, że będą cieszyć się Waszym zainteresowaniem. Życzę Wam przyjemnego słuchania i dużo zdrowia!

W Klinice Piękna poruszamy tematy, które na bieżąco są związane z wydarzeniami czy dniami poświęconymi konkretnej tematyce medycznej. Jednym z takich dni, o których wiedzą wszyscy Polacy jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W 2022 roku WOŚP gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dlatego też oprócz zachęcania słuchaczy do włączenia się w tę piękną i szlachetną akcję, chciałam wraz z moim gościem przybliżyć tematykę leczenia i diagnostyki chorób wzroku u dzieci. 

Gościem Kliniki Piękna była dr hab. n. med. prof. PUM Monika Modrzejewska, okulista, specjalista chorób oczu. 

Pani profesor ma ogromne osiągnięcia w diagnostyce, leczeniu oraz operacjach oczu dzieci, w tym również wcześniaków.

Jakie choroby oczu dotykają dzieci w różnych etapach wzrostu, jak wygląda diagnozowanie i leczenie? 

Jak zapobiegać tym schorzeniom? 

Jaka jest najlepsza profilaktyka dla zdrowia oczu w kontekście spędzania czasu przed ekranami komputerów czy smartfonów? 

Nasza rozmowa dowodzi, że tegoroczny cel zbiórki WOŚP nie jest przypadkowy. W diagnostyce i leczeniu chorób oczu poza wiedzą i kompetencją lekarza ogromną rolę odgrywa nowoczesny sprzęt, którego brak odczuwa wiele placówek. 

Zapraszam do odsłuchania rozmowy. 

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada na 26 stycznia. Nie jest to data przypadkowa, 26 stycznia 1966 roku odbył się pierwszy w Polsce (a 621 na świecie!) udany przeszczep nerki.

Tematyka transplantacji narządów, czyli wymiany „chorego” narządu na „zdrowy” nie jest łatwa. Z jednej strony jest to zabieg ratujący życie i dający szansę, jakiej nie daje standardowe leczenie, ale jest to też temat często nierozerwalnie związany ze śmiercią dawcy narządu.

Lata 80 poprzedniego wieku w Polsce to czas przełomowy dla transplantologii, w 1985 roku wykonano pierwszy udany przeszczep serca pod kierownictwem znanego nam wszystkim profesora Zbigniewa Religii, który stał się ikoną tego zawodu.

W kolejnej Klinice Piękna rozmawiałam o transplantologii z prof. dr hab. n. med. Jerzym Sieńko, transplantologiem, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Była to druga wizyta profesora w naszym studio i była równie pasjonująca i ciekawa co pierwsza.

O mitach wokół transplantacji, przeszczepach szpiku, pracy transplantologa, prawie do donacji i tym, co trzeba zrobić, aby być dawcą — między innymi o tym opowiedział nam mój niesamowity gość, profesor Jerzy Sieńko. Niezwykle szczera rozmowa ze specjalistą, który z ogromną pasją traktuje swój zawód.

Niestety mamy wciąż bardzo małą świadomość na temat transplantacji narządów, a często jest to jedyny sposób na uratowanie czyjegoś życia lub zdrowia.

Zachęcam do odsłuchania audycji o tej ważnej tematyce.

Zdrowa postawa – rozmowa z dr. hab. n. med. prof. PUM Łukaszem Kołodziejem

Jakie dolegliwości powinny skierować nas do gabinetu ortopedy? Jak uniknąć schorzeń układu kostnego?

Tym razem w Klinice Piękna „prześwietliliśmy” temat dosłownie zdrowej postawy. Naszym gościem był specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr hab. n. med., prof. PUM Łukasz Kołodziej.

Doktor Łukasz Kołodziej jest adiunktem w Katedrze i Klinice Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM w szpitalu przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie oraz specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu w szczecińskiej ST Medical Clinic.

Zapytałam pana doktora o współczesną ortopedię, metody diagnostyki i leczenia, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Porozmawialiśmy o tym, jak dbać o nasz szkielet, aby stanowił pewne i zdrowe „rusztowanie” dla naszego całego organizmu. Usłyszeliśmy wiele praktycznych porad w zakresie zdrowej aktywności fizycznej i profilaktyki osteoporozy.

Zapraszam do odsłuchania tej wyjątkowej rozmowy.

Cukrzyca – rozmowa z dr n. med. Małgorzatą Świder

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje już 5 procent populacji, a liczba zachorowań stale rośnie. Cukrzyca została uznana za chorobę cywilizacyjną. Według International Diabetes Federation w 2040 roku ma być już 642 milionów osób z cukrzycą. W Polsce natomiast liczbę osób chorych na cukrzycę szacuje się na ponad 2 miliony, ale doliczyć do tego trzeba najprawdopodobniej kolejny milion Polaków, którzy nie wiedzą, że na nią chorują.

Temat cukrzycy, ze względu na swoją skalę i wagę, musiał w końcu trafić do Kliniki Piękna. Do rozmowy o cukrzycy zaprosiłam Panią dr n. med. Małgorzata Świder diabetologa, nefrologa, internistę,

Rozmawiałyśmy o tym, jakie objawy powinny nas zaniepokoić pod kątem diagnozowania i rozpoznania cukrzycy, czym jest insulinooporność, jakie znaczenie mają dla nas i dla naszych dzieci nawyki żywieniowe i czy niewłaściwe odżywianie zawsze prowadzi do cukrzycy.

Problem cukrzycy może dotyczyć każdego z nas. Zapraszam zatem do wysłuchania tej audycji.

O potrzebach skóry – rozmowa z profesor Mariolą Marchlewicz

O potrzebach skóry, wadze fotoprotekcji bez względu na porę roku, zapobieganiu i leczeniu chorób skóry takich jak: rak, czerniak, trądzik zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nastolatków rozmawiałam w Klinice Piękna z Panią Profesor Mariolą Marchlewicz, dermatologiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Skórnych i Wenerycznych PUM w Szczecinie

Dermatologia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród naszych słuchaczy. Jest to temat bardzo szeroki i obejmuje mnóstwo ciekawych, ważnych zagadnień. Starałyśmy się z Panią Profesor poruszyć najważniejsze z nich, ponieważ piękna i zdrowa skóra to bezsprzecznie znak dzisiejszych czasów. 

Zapraszam do odsłuchania rozmowy.