Dochodzenie do siebie po zabiegu chirurgii plastycznej (rekonwalescencja)

Dużo pacjentów pyta o rekonwalescencję pozabiegową. Rekonwalescencja jest bowiem równie ważna, jak sam zabieg i jest jego integralną częścią. Generalnie, rekonwalescencja w znacznym stopniu uzależniona jest od typu zabiegu i naszych indywidualnych predyspozycji do gojenia się i dochodzenia organizmu do siebie. Silnie odczuwalna jest rekonwalescencja po powiększeniu piersi. Powiększenie piersi należy do zabiegów, które dają największy dyskomfort ruchowy. Przez pierwsze tygodnie ciężko jest na przykład z podnoszeniem rąk do góry. Zatem wszelkiego rodzaju operowanie rękami: zakładanie ciuchów (przez głowę), mycie głowy, suszenie włosów, czy nawet kierowanie autem przez minimum pierwszy tydzień po zabiegu jest nie tylko nie wskazane, ale praktycznie średnio możliwe. Prace domowe przez pierwsze przynajmniej 2, 3 tygodnie powinny być wykonywane przez innych domowników (na szczęście :-)), a wszelkiego rodzaju dźwiganie jest niedozwolone przez przynajmniej 3-4 tygodnie. Jeżeli chodzi o pracę, to do pracy biurowej możemy wrócić już po tygodniu. Nie będziemy czuły się jeszcze do końca komfortowo z ewentualnym bólem i ruchami ciała, ale pracować możemy. Natomiast w przypadku pracy fizycznej, liczmy się z przynajmniej 4 tygodniami przerwy.

Zabiegi modelujące ciało typu liposukcja, plastyka brzucha, ramion czy ud lub plastyka piersi dają również sporą dawkę dyskomfortu ruchowego. Ból może nie być aż tak bardzo uporczywy, jak w przypadku powiększenia piersi, ale znowu napotykamy na dyskomfort ruchowy, który w przypadku np. plastyki brzucha, nie do końca pozwoli nam się wyprostować. W przypadku tych zabiegów nie jest dozwolony jakikolwiek wysiłek fizyczny przez około 6 tygodni. Powrót do pracy po zabiegu: minimum tydzień w przypadku pracowników biurowych, minimum 4-6 tygodni w przypadku pracowników fizycznych.

Zabiegi takie jak korekta nosa, lift twarzy czy powiek, w przeciwieństwie do powiększenia piersi, czy zabiegów modelujących ciało, nie należą do bardzo „bólowych” procedur, ale niestety pozostawiają bardzo widoczne ślady ingerencji na przynajmniej 1-2 tygodnie. Najszybciej z tych zabiegów goją się powieki, jest to najwdzięczniejszy zabieg pod względem widoczności rezultatu, już po około 6 tygodniach rezultat powinien być ustabilizowany. Przez pierwszy tydzień (szczególnie do momentu zdjęcia szwów) wygląda się mało „wyjściowo”, ale potem już szybciutko rezultat stabilizuje się. Gorzej jest w przypadku nosa oraz liftu twarzy. Siniaki oraz opuchlizna występują u większości pacjentów. Opuchlizna bywa bardzo uporczywa i na kilka dobrych tygodni potrafi u niektórych pacjentów powodować przygnębienie z powodu braku widoczności ostatecznego rezultatu zabiegowego. W takim przypadku pozostaje nam być jedynie cierpliwym i słuchać rad swojego chirurga plastyka. Wiem, że bywa to frustrujące, ale każdy organizm goi się w swoim indywidualnym tempie i nie jesteśmy w stanie tego zmienić. W przypadku tych zabiegów powrót do pracy po minimum tygodniu w przypadku pracowników biurowych i po minimum 2-3 tygodniach w przypadku pracowników fizycznych. Zalecenia co do dźwigania też pozostają takie same, jak powyżej opisałam. Ruchliwość jest zdecydowanie lepsza i nie powoduje problemów natomiast warto wspomnieć, że w przypadku liftu twarzy możemy potrzebować pomocy w pielęgnacji włosów. Cięcia bowiem wchodzą w linię włosów.

Standardowo, bez znaczenia na zabieg, podstawowa zasada przed i po zabiegu w okresie rekonwalescencji, to dbanie o siebie, o organizm, aby nie złapać przeziębienia, grypy, infekcji. Każda, nawet najlżejsza choroba w okresie rekonwalescencji pozabiegowej może znacznie opóźnić proces dochodzenia do siebie. Dodatkowo unikamy forsujących ćwiczeń przez minimum 6 tygodni, unikamy opalania, solarium przez minimum 3 miesiące.
W przypadku wszystkich zabiegów pamiętajmy, że nie porównujemy rekonwalescencji innych osób, znajomych, przyjaciół do naszej rekonwalescencji, gdyż każdy organizm, człowiek jest inny i w swoim własnym tempie dochodzi do siebie. Pewnie upłynie sporo czasu zanim dojdziemy po zabiegu tak w 100% do siebie, ale pamiętajmy, że w okresie rekonwalescencji powinniśmy być pozytywnie nastawione do rezultatów zabiegu, procesu gojenia się. Nasza psychika bowiem gra równie ważną rolę.

Każdy pacjent w dniu wypisu z kliniki otrzymuje ustnie i pisemnie szczegółowe rekomendacje – instrukcje pozabiegowe, aby wiedzieć jak postępować w okresie rekonwalescencji.