Mommy Makeover – kiedy warto zrobić?

Ciąża i urodzenie dziecka to dla niejednej kobiety najbardziej wyjątkowy czas. Zmianie ulega nie tylko tryb naszego życia ale również ciało. I często są to zmiany bardzo trudne do zaakceptowania a ich odwrócenie wymaga bardzo dużego wysiłku. Na to niestety młode mamy mają mało czasu, poświęcając całą swoją uwagę dziecku. Tu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna, która proponuje kompleksowe rozwiązania w zakresie odmiany kobiecego ciała i skorygowania obszarów, które zmieniły się w wyniku ciąży i porodu. 

Pierwszym dylematem kobiet zastanawiających się nad operacją plastyczną po ciąży jest to, kiedy jest odpowiedni czas na poddanie się zabiegowi. Tu przede wszystkim należy opierać się na opinii lekarza prowadzącego – ginekologa położnika. Najważniejsze jest, aby wszystkie procesy w kobiecym ciele po porodzie powróciły do normalnego funkcjonowania sprzed okresu ciąży. Bardzo istotnym czynnikiem jest tu kwestia karmienia piersią. Wszelkie zabiegi obszaru piersi są możliwe najwcześniej pół roku po ustąpieniu laktacji, czyli zasuszenia pokarmu (nie mylmy tego pojęcia z samym odstawieniem dziecka od piersi!). Piersi są bardzo wrażliwą częścią ciała kobiety, która ulega znacznym zmianom w okresie ciąży i karmienia, jak również po tym czasie, kiedy gospodarka hormonalna organizmu musi się na nowo uregulować. Po zakończeniu karmienia piersią, po ciąży musi upłynąć sporo czasu zanim wygląd piersi ustabilizuje się. 

Myśląc o plastyce brzucha w kontekście „mommy makeover” miejmy na uwadze to, że warto się na nią zdecydować kiedy nie planujemy już kolejnej ciąży. Może to bowiem wpłynąć na ukształtowany rezultat po odbytej wcześniej operacji, jeśli po jej przeprowadzeniu zdecydujemy się na następną ciążę. Jeśli więc podejmiemy decyzję, że nie chcemy już rodzić dzieci, jeśli od ostatniej ciąży minęło przynajmniej pół roku i nasz lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, śmiało możemy planować plastykę brzucha. Pamiętajmy, że te wskazane tu okresy czasu dla każdej kobiety mogą być inne, każda kobieta wraca do formy po ciąży w innym tempie i warto dać swojemu organizmowi tyle czasu ile potrzebuje. 

Istotnym czynnikiem w przypadku rozważania plastyki brzucha czy operacji piersi jest również stabilizacja wagi. Biust kobiecy może być bardziej utkany tłuszczowo niż gruczołowo i bardziej reaguje na wahania wagi ciała. Stabilna waga (nie mówimy tu o konieczności znacznej utraty kilogramów po ciąży, ponieważ każda kobieta posiadająca dziecko wie jakie to trudne;) ), okres minimum pół roku po porodzie, zakończenie karmienia piersią i brak przeciwwskazań lekarza daje możliwość planowania operacji plastycznych piersi czy plastyki brzucha. 

Ponadto wszystko, jeżeli rozważasz operacje plastyczną po urodzeniu dziecka, jestem przekonana, ze najlepiej jest rozpocząć od konsultacji z chirurgiem plastykiem, który oceni stan i gotowość obszaru do operacji i wspólnie z Tobą zaplanuje dalsze postępowanie.