MOMMY MAKEOVER – KIEDY WARTO ZROBIĆ?

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail
Ciąża i urodzenie dziecka to dla niejednej kobiety najbardziej wyjątkowy czas. Zmianie ulega nie tylko tryb naszego życia ale również ciało. I często są to zmiany bardzo trudne do zaakceptowania a ich odwrócenie wymaga bardzo dużego wysiłku. Na to niestety młode mamy mają mało czasu, poświęcając całą swoją uwagę dziecku. Tu z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna, która proponuje kompleksowe rozwiązania w zakresie odmiany kobiecego ciała i skorygowania obszarów, które zmieniły się w wyniku ciąży i porodu. 

Pierwszym dylematem kobiet zastanawiających się nad operacją plastyczną po ciąży jest to, kiedy jest odpowiedni czas na poddanie się zabiegowi. Tu przede wszystkim należy opierać się na opinii lekarza prowadzącego – ginekologa położnika. Najważniejsze jest, aby wszystkie procesy w kobiecym ciele po porodzie powróciły do normalnego funkcjonowania sprzed okresu ciąży. Bardzo istotnym czynnikiem jest tu kwestia karmienia piersią. Wszelkie zabiegi obszaru piersi są możliwe najwcześniej pół roku po ustąpieniu laktacji, czyli zasuszenia pokarmu (nie mylmy tego pojęcia z samym odstawieniem dziecka od piersi!). Piersi są bardzo wrażliwą częścią ciała kobiety, która ulega znacznym zmianom w okresie ciąży i karmienia, jak również po tym czasie, kiedy gospodarka hormonalna organizmu musi się na nowo uregulować. Po zakończeniu karmienia piersią, po ciąży musi upłynąć sporo czasu zanim wygląd piersi ustabilizuje się. 

Myśląc o plastyce brzucha w kontekście „mommy makeover” miejmy na uwadze to, że warto się na nią zdecydować kiedy nie planujemy już kolejnej ciąży. Może to bowiem wpłynąć na ukształtowany rezultat po odbytej wcześniej operacji, jeśli po jej przeprowadzeniu zdecydujemy się na następną ciążę. Jeśli więc podejmiemy decyzję, że nie chcemy już rodzić dzieci, jeśli od ostatniej ciąży minęło przynajmniej pół roku i nasz lekarz prowadzący nie widzi żadnych przeciwwskazań, śmiało możemy planować plastykę brzucha. Pamiętajmy, że te wskazane tu okresy czasu dla każdej kobiety mogą być inne, każda kobieta wraca do formy po ciąży w innym tempie i warto dać swojemu organizmowi tyle czasu ile potrzebuje. 

Istotnym czynnikiem w przypadku rozważania plastyki brzucha czy operacji piersi jest również stabilizacja wagi. Biust kobiecy może być bardziej utkany tłuszczowo niż gruczołowo i bardziej reaguje na wahania wagi ciała. Stabilna waga (nie mówimy tu o konieczności znacznej utraty kilogramów po ciąży, ponieważ każda kobieta posiadająca dziecko wie jakie to trudne;) ), okres minimum pół roku po porodzie, zakończenie karmienia piersią i brak przeciwwskazań lekarza daje możliwość planowania operacji plastycznych piersi czy plastyki brzucha. 

Ponadto wszystko, jeżeli rozważasz operacje plastyczną po urodzeniu dziecka, jestem przekonana, ze najlepiej jest rozpocząć od konsultacji z chirurgiem plastykiem, który oceni stan i gotowość obszaru do operacji i wspólnie z Tobą zaplanuje dalsze postępowanie. 

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.