Istnieje wiele metod odchudzania. Jedną z nich jest balon gastryczny. Jest to to miękki, silikonowy balon, który umieszcza się w żołądku podczas badania endoskopowego. Procedura wraz z badaniem przeprowadzana jest przez gastrologa. Zadaniem balona jest uzyskanie uczucia sytości, braku uczucia głodu. Balonik zostaje w żołądku na pół roku. W tym czasie pacjent powinien stosować specjalną dietę, omówioną w dniu zabiegu z dietetykiem.
Odpowiednimi kandydatami do założenia balonika są osoby, których BMI (Indeks masy ciała) wynosi co najmniej 30. Przeciwwskazaniem są przebyte zabiegi przewodu pokarmowego, poważne choroby przewody pokarmowego, poważna choroba nerek, wątroby lub płuc, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, ciąża oraz niechęć do poddania się zalecanym nawykom oraz diecie w trakcie trwania 6 miesięcznej kuracji.
Tuż po założeniu balonika pacjent powinien stosować dietę płynną (przez pierwsze trzy dni: soki, mleko, rzadkie zupki, galaretki). W tym czasie zaleca się pozostanie w domu, tak aby pierwsze dolegliwości po założeniu balonika móc spędzić w domu oraz bez aktywności fizycznej (najczęstsze dolegliwości to mdłości, wymioty). Po kilku dniach takiej płynnej diety pacjent może przejście na stałe pokarmy. Ideą balonika jest, aby przez następnych sześć miesięcy pacjent stosował się do zdrowego trybu życia poprzez stosowanie otrzymanej w klinice diety oraz aktywność fizyczną.
Chciałabym podkreślić, że balonik żołądkowy daje spektakularne rezultaty u pacjentów, którzy rozumieją jego ideę. Jest on bowiem jedynie narzędziem, pomocą dla pacjenta. Sukcesem terapii jest zmiana nawyków życzeniowych i trybu życia, tak aby po usunięciu balonika pacjent mógł kontynuować zdrowy tryb życia.