Pisałam już wiele o chirurgii plastycznej dla kobiet. A co właściwie z mężczyznami? Okazuje się, że i oni korzystają z dobrodziejstw tej dziedziny medycyny. Chciałabym zatem poświęcić chwilkę Panom.
W ostatnich latach bardzo popularny wśród Panów stał się zabieg ginekomastii. Cóż to takiego? Ginekomastia, to powiększanie się męskich piersi na skutek rozrostu tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Jest to problem dosyć powszechny wśród Panów. Większości mężczyzn taki problem nie przeszkadza bądź po prostu nie zauważają go, nie przywiązują wagi. Bywa jednak też tak, że ciało zaczyna dawać sygnały o ginekomastii: jedna lub obie piersi stają się miejscowo obrzmiałe i bolesne. Powodem ginekomastii mogą być na przykład zaburzenia hormonalne, czy przyjmowanie leków stymulujących rozrost tkanki gruczołowej i tłuszczowej (np. sterydów), ale nie tylko.
Każdemu pacjentowi, który zauważył symptomy ginekomastii zaleca się odwiedzenie endokrynologa oraz wykonanie badań, w tym USG pod kątem ginekomastii, aby sprawdzić podłoże problemu. W celu pozbycia się ginekomastii należy udać się do chirurga plastyka. Jeżeli okaże się, że problem powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej, można ją usunąć za pomocą liposukcji, czyli metody usuwania tkanki tłuszczowej (czym jest liposukcja). Liposukcja jest dosyć wdzięcznym zabiegiem, nie pozostawia bowiem blizn. Chirurg plastyk wykonuje jedynie około 2mm nacięcia na wprowadzenie kaniuli (sprzętu stosowanego podczas liposukcji). Gdy jednak występuje nadmiar gruczołu sutkowego, mamy do czynienia z ginekomastią gruczołową. W tym przypadku stosuje się cięcie chirurgiczne. Jest ono wykonywane najczęściej wokół brodawki lub w fałdzie piersiowym. Znaczne powiększenie gruczołu często powoduje przerost skóry, wówczas jej nadmiar również zostaje usunięty. Może wystąpić również ginekomastia mieszana, w przypadku której łączy się liposukcję z usunięciem nadmiaru gruczołu. Zabieg ginekomastii trwa około półtora godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Konieczne zatem jest pozostanie w klinice na dobę po zabiegu, pod opieką medyczną.
Masz dodatkowe pytania o zabieg ginekomastii? Szukasz dobrej kliniki i doświadczonego chirurga? Zapraszam do kontaktu…
Po zabiegu ginekomastii, każdy pacjent otrzymuje zalecenie obligatoryjnego noszenia specjalnej opaski/kamizelki uciskającej klatkę piersiową. Zaraz po zabiegu większość Panów boryka się z opuchlizną i zasinieniami, które w miarę upływu czasu powoli zaczynają ustępować, ukazując rezultat zabiegowy.
Po zabiegu ustępują przede wszystkim symptomy ginekomastii – klatka piersiowa jest bardziej płaska. Jednak wielu Panów pyta, czy usunięcie ginekomastii, to permanentne pozbycie się problemu? Teoretycznie tak i w znacznej większości przypadków, z którymi miałam do czynienia problem nie powrócił. Jeżeli jednak podłoże ginekomastii tkwi w zaburzonej gospodarce hormonalnej lub pacjent zacznie przyjmować leki stymulujące przerost tkanki gruczołowej (np. sterydy), problem może się odnowić.