Ginekomastia. Czyli mężczyźni też chcą!

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Pisałam już wiele o chirurgii plastycznej dla kobiet. A co właściwie z mężczyznami? Okazuje się, że i oni korzystają z dobrodziejstw tej dziedziny medycyny. Chciałabym zatem poświęcić chwilkę Panom.

W ostatnich latach bardzo popularny wśród Panów stał się zabieg ginekomastii. Cóż to takiego? Ginekomastia, to powiększanie się męskich piersi na skutek rozrostu tkanki tłuszczowej i gruczołowej. Jest to problem dosyć powszechny wśród Panów. Większości mężczyzn taki problem nie przeszkadza bądź po prostu nie zauważają go, nie przywiązują wagi. Bywa jednak też tak, że ciało zaczyna dawać sygnały o ginekomastii: jedna lub obie piersi stają się miejscowo obrzmiałe i bolesne. Powodem ginekomastii mogą być na przykład zaburzenia hormonalne, czy przyjmowanie leków stymulujących rozrost tkanki gruczołowej i tłuszczowej (np. sterydów), ale nie tylko.

Każdemu pacjentowi, który zauważył symptomy ginekomastii zaleca się odwiedzenie endokrynologa oraz wykonanie badań, w tym USG pod kątem ginekomastii, aby sprawdzić podłoże problemu. W celu pozbycia się ginekomastii należy udać się do chirurga plastyka. Jeżeli okaże się, że problem powoduje nadmiar tkanki tłuszczowej, można ją usunąć za pomocą liposukcji, czyli metody usuwania tkanki tłuszczowej (czym jest liposukcja). Liposukcja jest dosyć wdzięcznym zabiegiem, nie pozostawia bowiem blizn. Chirurg plastyk wykonuje jedynie około 2mm nacięcia na wprowadzenie kaniuli (sprzętu stosowanego podczas liposukcji). Gdy jednak występuje nadmiar gruczołu sutkowego, mamy do czynienia z ginekomastią gruczołową. W tym przypadku stosuje się cięcie chirurgiczne. Jest ono wykonywane najczęściej wokół brodawki lub w fałdzie piersiowym. Znaczne powiększenie gruczołu często powoduje przerost skóry, wówczas jej nadmiar również zostaje usunięty. Może wystąpić również ginekomastia mieszana, w przypadku której łączy się liposukcję z usunięciem nadmiaru gruczołu. Zabieg ginekomastii trwa około półtora godziny i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym. Konieczne zatem jest pozostanie w klinice na dobę po zabiegu, pod opieką medyczną.

Masz dodatkowe pytania o zabieg ginekomastii? Szukasz dobrej kliniki i doświadczonego chirurga? Zapraszam do kontaktu…

Po zabiegu ginekomastii, każdy pacjent otrzymuje zalecenie obligatoryjnego noszenia specjalnej opaski/kamizelki uciskającej klatkę piersiową. Zaraz po zabiegu większość Panów boryka się z opuchlizną i zasinieniami, które w miarę upływu czasu powoli zaczynają ustępować, ukazując rezultat zabiegowy.

Po zabiegu ustępują przede wszystkim symptomy ginekomastii – klatka piersiowa jest bardziej płaska. Jednak wielu Panów pyta, czy usunięcie ginekomastii, to permanentne pozbycie się problemu? Teoretycznie tak i w znacznej większości przypadków, z którymi miałam do czynienia problem nie powrócił. Jeżeli jednak podłoże ginekomastii tkwi w zaburzonej gospodarce hormonalnej lub pacjent zacznie przyjmować leki stymulujące przerost tkanki gruczołowej (np. sterydy), problem może się odnowić.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.