Jak wygląda pobyt w klinice? (część 1)

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Często pacjenci proszą, abym opowiedziała im, jak wygląda dzień zabiegu. Jest to bardzo istotna dla mnie prośba, pomaga bowiem pacjentowi oswoić się z nieznana sytuacją i poczuć się pewniej. Przychodząc do kliniki na zabieg wiemy już, jak powinniśmy się do niego przygotować. Każdy z pacjentów bowiem decydując się na zabieg, otrzymuje tzw. przygotowanie medyczne do zabiegu. Najczęściej wygląda ono następująco:

Na kilka tygodni przed zabiegiem rekomendujemy poddanie się na własną rękę badaniu krwi (morfologia, czas krzepnięcia, czas krwawienia). Rekomendujemy również wykonanie badania EKG (bez opisu) oraz USG piersi (w przypadku chirurgii piersi). W dniu zabiegu jednak mimo wszystko wykonywane jest badanie krwi a także na zalecenie anestezjologa EKG i RTG klatki piersiowej na miejscu. Osoby po 40 roku życia muszą mieć wykonane badania EKG i RTG obligatoryjnie. Badania są wliczone w cenę zabiegu.
W przypadku chorób przewlekłych lub przyjmowania jakichkolwiek leków Pacjent ma obowiązek poinformować o tym fakcie lekarza i naszego konsultanta jeszcze przed zabiegiem. Wszelkie informacje dotyczące przeszłości medycznej Pacjenta są również wskazane.
W okresie 2 tygodni przed zabiegiem Pacjent nie powinien zażywać aspiryny, paracetamolu oraz innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy. Należy również odstawić takie preparaty jak: witamina E, Omega 3, tabletki czosnkowe, zioła. Dla osób palących zalecane jest odstawienie palenia na 4 tygodnie przed zabiegiem. Spożywanie alkoholu (na trzy dni) przed zabiegiem jest zabronione. Zażywanie jakichkolwiek substancji o działaniu narkotycznym jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu i powinno być zgłoszone personelowi medycznemu kliniki.
Zaleca się spożywanie witaminy C minimum tydzień przed planowanym zabiegiem w ilości 3×1 tabletka.
W dniu zabiegu Pacjent powinien być na czczo, a więc od samego rana nie powinien spożywać żadnych posiłków, zabronione jest również picie i żucie gumy. Pacjent powinien być bez makijażu jak również nie powinien mieć pomalowanych paznokci (dotyczy to głównie lakieru kolorowego, zasłaniającego płytkę paznokcia). W przypadku kobiet, posiadanie miesiączki w dniu zabiegu jest zabronione„.

A więc przychodzimy do kliniki wczesnym rankiem, niestety jesteśmy „na głodniaka” i często też zestresowani zabiegiem (a to nie najlepsze połączenie ;-)). Na początku wita nas personel administracyjny/konsultant oraz pielęgniarki. Tym osobom przekazujemy pierwsze informacje na swój temat, pielęgniarka pobiera krew do badania, przygotowywana jest dokumentacja. Pacjenci otrzymują również do zapoznania się dokumentację do podpisu (zgoda na zabieg, umowa, wywiad anestezjologiczny, etc.). Następnie przeprowadzane są konsultacje. Pamiętajmy, że konsultacja to czas dla pacjenta. Chirurg plastyk powinien odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania, powiadomić nas o przebiegu zabiegu, ryzyku, metodzie, etc. Warto dodać, że w każdym momencie mamy prawo wycofać się z zabiegu, bowiem decyzja dotycząca poddania się zabiegowi wynikać powinna przede wszystkim z naszej gotowości na zmiany. Podczas lub po konsultacji, jeżeli jesteśmy nadal zdecydowani na zabieg, podpisujemy dokumenty zabiegowe, dokonujemy płatności i czekamy już tylko na zabieg. W tym czasie personel pokazuje nam naszą salę, w której spędzimy minimum dobę po zabiegu. Sale dzisiejszych klinik wyposażone są z reguły w TV i łazienkę. Można zatem w czasie do zabiegu wziąć prysznic lub po prostu zrelaksować się, zdrzemnąć, obejrzeć program w telewizji, poczytać książkę. Jeszcze przed zabiegiem zobaczy nas anestezjolog, opowie o znieczuleniu i odpowie na ewentualne pytania.

Kilka minut przed zabiegiem, personel poprosi o przebranie się w specjalne ubranko: jednorazowa pidżamka, kapcie oraz czepek na głowę. Wydawałoby się śmieszny strój (u wielu pacjentów wywołuje radość ;-)), ale jakże wygodny, zaraz po zabiegu możemy go po prostu wyrzucić i nałożyć naszą własną pidżamkę. Po przebraniu się w odpowiedni strój, pielęgniarka lub anestezjolog zaproszą nas do sali zabiegowej i tam już rozpocznie się zabieg.

ciąg dalszy nastąpi …

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.