Jaka pora roku jest najlepsza na operację plastyczną?

Wiele pacjentek pyta mnie, kiedy najlepiej jest wykonać zabieg. Chciałabym podkreślić, że zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej wykonywane są przez cały rok. Niemniej dla osoby, która jest czasowo elastyczna, najlepiej jest wykonać zabieg jesienią lub wiosną. Wtedy bowiem mamy w miarę umiarkowane i przewidywalne temperatury, nie ma ekstremalnych upałów lub mrozów, nasze ciało nie poci się intensywnie lub nie jest narażone na wyziębienie.

Jednak jest gro pacjentów, którzy ze względu na pracę, uczące sie dzieci, plany urlopowe mogą poddać się zabiegowi tylko latem lub zimą. Po prostu nie mają komfortu wyboru pory roku i właśnie w miesiącach bardzo zimnych lub upalnych poddają się zabiegowi. Chciałabym podkreślić, że przez wiele lat pracy nie spotkałam sie z sytuacją, w której poddanie się zabiegowi w trakcie lata czy zimy wiązało się z komplikacjami z tytułu pogody / panujących temperatur.

Uważam, że najlepsza pora na poddanie się zabiegowi jest wtedy kiedy czujemy się gotowi na zabieg i idące wraz z nim zmiany, ale także na pewien okres wyrzeczeń / ograniczeń po zabiegu związanych z rekonwalescencją. Planujmy zabieg też tak, aby w przeciągu przynajmniej trzech pierwszych miesięcy po zabiegu nie wyjeżdżać na wakacje w tropikach lub na narty w góry. Pierwsze trzy miesiące są bowiem najistotniejsze dla gojenia się blizn pozabiegowych i generalnie dla dochodzenia organizmu do siebie. Nie zapominajmy również o wytycznych medycznych w rodzaju braku miesiączki w dniu zabiegu.