Trzy złote „S” chirurgii plastycznej, czyli Seks, Sport i Solarium/Słońce

Trzy złote „S” w chirurgii plastycznej: Seks, Sport i Solarium/Słońce ;-). Ten temat budzi wiele wątpliwości wśród Pań, szczególnie po powiększeniu piersi i dotyczy postępowania po operacji, w okresie pierwszych kilku tygodni po zabiegu.

Rzeczywiście, istnieją wytyczne co do tych trzech kwestii.

Jeżeli chodzi o seks, są różne szkoły. Znam chirurgów plastyków zalecających wstrzemięźliwość seksualną (ten zwrot ma co najmniej dziwny wydźwięk ;-)) przez pierwsze 3-6 tygodni po zabiegu. Związane to jest z podnoszeniem się ciśnienia podczas uprawianiu seksu i przez to również z krążeniem krwi. Znam też takich chirurgów, którzy ten temat pozostawiają zdrowemu rozsądkowi pacjentki ;-).

Sport – tutaj faktycznie temat jest poważny bowiem większość chirurgów zaleca przynajmniej 6 tygodniową przerwę w uprawianiu sportów. Następnie powracanie do nich spokojnie, bez forsowania ciała. Polecam nie bagatelizować tej kwestii, szczególnie jeżeli chodzi o sporty ekstremalne (w tym przypadku zalecana jest nawet 3 miesięczna przerwa), siłownię, pływanie. Gojenie i rekonwalescencja u każdego pacjenta przebiegają inaczej i w różnym tempie, niemniej zawsze te pierwsze przynajmniej 4 tygodnie, to czas szczególnej uwagi dla ciała. Jeżeli czujemy, ze ból ustępuje i powoli wracamy do siebie, można rozpocząć delikatne ćwiczenia w postaci marszów, spacerów, generalnie czegoś spokojnego.

Solarium i ekspozycja na słońce. Powszechnie wiadomo już, że nadmiernie opalona skóra przechodzi do lamusa i jest po prostu niemodna. Ponadto przyśpiesza starzenie się skóry, a zawsze lepiej jest zapobiegać, niż potem próbować niwelować skutki opalania. Niemniej, nie odbiegajmy od tematu, rzeczywiście przez pierwsze 3 miesiące ekspozycja na słońce oraz korzystanie z solarium nie są rekomendowane. Nie oznacza to, że nie możemy chodzić na świeżym powietrzu, przebywać na słońcu – to jak najbardziej jest to możliwe, a nawet wskazane. W rekomendacji tej chodzi o leżenie przysłowiowym plackiem na plaży. Opalanie się bowiem podwyższa temperaturę ciała, która to nie wpływa pozytywnie na proces gojenia się ran i może go zaburzać. Nie służy też gojeniu się blizny.

W zależności od wybranego chirurga plastyka, zalecenia co do trzech złotych „S” mogą się różnić. Bez względu na to jak bardzo, według mnie S + S + S = zdrowy rozsądek :-).