Trzy złote „S” chirurgii plastycznej, czyli Seks, Sport i Solarium/Słońce

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Trzy złote „S” w chirurgii plastycznej: Seks, Sport i Solarium/Słońce ;-). Ten temat budzi wiele wątpliwości wśród Pań, szczególnie po powiększeniu piersi i dotyczy postępowania po operacji, w okresie pierwszych kilku tygodni po zabiegu.

Rzeczywiście, istnieją wytyczne co do tych trzech kwestii.

Jeżeli chodzi o seks, są różne szkoły. Znam chirurgów plastyków zalecających wstrzemięźliwość seksualną (ten zwrot ma co najmniej dziwny wydźwięk ;-)) przez pierwsze 3-6 tygodni po zabiegu. Związane to jest z podnoszeniem się ciśnienia podczas uprawianiu seksu i przez to również z krążeniem krwi. Na szczęście znam też takich chirurgów, którzy ten temat pozostawiają zdrowemu rozsądkowi pacjentki ;-).

Sport – tutaj faktycznie temat jest poważny bowiem większość chirurgów zaleca przynajmniej 6 tygodniową przerwę w uprawianiu sportów. Następnie powracanie do nich spokojnie, bez forsowania ciała. Polecam nie bagatelizować tej kwestii, szczególnie jeżeli chodzi o sporty ekstremalne (w tym przypadku zalecana jest nawet 3 miesięczna przerwa), siłownię, pływanie. Gojenie i rekonwalescencja u każdego pacjenta przebiegają inaczej i w różnym tempie, niemniej zawsze te pierwsze przynajmniej 3-4 tygodnie, to czas szczególnej uwagi dla ciała. Jeżeli czujemy, ze ból ustępuje i powoli wracamy do siebie, można rozpocząć delikatne ćwiczenia w postaci marszów, spacerów, generalnie czegoś spokojnego.

Solarium i ekspozycja na słońce. Powszechnie wiadomo już, że opalona skóra przechodzi do lamusa i jest po prostu niemodna. Ponadto przyśpiesza starzenie się skóry, a zawsze lepiej jest zapobiegać, niż potem leczyć skutki opalania. Niemniej, nie zbaczając z tematu, rzeczywiście przez pierwsze 3 miesiące ekspozycja na słońce oraz korzystanie z solarium są zakazane. Nie oznacza to, że nie możemy chodzić na świeżym powietrzu, przebywać na słońcu – to jak najbardziej jest to możliwe, a nawet wskazane. W rekomendacji tej chodzi o leżenie przysłowiowym plackiem na plaży. Opalanie się bowiem podwyższa temperaturę ciała, która to nie wpływa pozytywnie na proces gojenia się ran i może go zaburzać.

W zależności od wybranego chirurga plastyka, zalecenia co do trzech złotych „S” mogą się różnić. Bez względu na to jak bardzo, według mnie S + S + S = zdrowy rozsądek :-).

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.