Kiedy możemy bezpiecznie powrócić do aktywności fizycznej po opreacji plastycznej?

Dla osób, które są na co dzień aktywne fizycznie, uprawiają sport, konieczność dłuższego odpoczynku i znaczne ograniczenie aktywności fizycznej może wydawać się wyzwaniem. Jednak zbyt szybki powrót do uprawiania ulubionego sportu po operacji plastycznej może znacząco utrudnić i przedłużyć okres rekonwalescencji. Zrozumiałe jest, że po wymarzonej operacji chcemy jak najszybciej cieszyć się swoim ciałem a także dbać o osiągnięte efekty poprzez zdrowy tryb życia, którego nieodłącznym elementem jest sport, ale musimy dać swojemu organizmowi odpowiednio dużo czasu na regenerację i wyleczenie miejsc po operacji. Oczywiście delikatna aktywność fizyczna i lekkie ćwiczenia mogą w tym pomóc – ale tylko, kiedy takie rozwiązanie zaleci lekarz. 

Kiedy więc można zacząć ćwiczyć po operacji plastycznej?

Jak dobrze wiemy, ćwiczenia fizyczne poprawiają nie tylko kondycję fizyczną ale też samopoczucie. Nie oznacza to jednak, że tuż po operacji możemy wejść na bieżnię czy rower! Przez pierwsze dni, a nawet tygodnie (w zależności od zabiegu) po operacji należy unikać jakiejkolwiek aktywności, niezależnie od samopoczucia. 

Następnie, w zależności od przebytego zabiegu i indywidualnych predyspozycji organizmu oraz przebiegu procesu gojenia, lekarz może zalecić lekkie ćwiczenia po około 4 tygodniach. Nie oczekuj jednak od siebie zbyt wiele. Takie zabiegi jak liposukcja czy operacje piersi wymagają bardzo ostrożnego i stopniowego powrotu do pełnej aktywności.  

W przypadku liposukcji, w zależności od obszaru ciała na jakim została wykonana, obrzęki mogą mieć wpływ na zakres ruchów. Należy unikać aktywności w tych obszarach. Lekkie ćwiczenia fizyczne są możliwe po około 4 tygodniach od zabiegu. Po tym czasie opuchlizna powinna powili ustępować na tyle, żeby rozpocząć bardziej wymagające aktywności jak jogging. Liposukcja bardzo lubi się z pływaniem. Pływanie naturalnie masuje ciało w związku z tym wielu lekarzy rekomenduje tą formę aktywności. 

Po zabiegu powiększania piersi należy całkowicie unikać obciążania tułowia (w przypadku sportu to na przykład podnoszenie ciężarów, robienie pompek) przez pierwsze 8-13 tygodni od operacji. Wynika to z umieszczenia implantu pod mięśniem piersiowym, w związku z czym całkowicie należy unikać działań, które wywierają nacisk na klatkę piersiową i plecy. W zależności od ogólnego stanu zdrowia i gojenia lekarz może pozwolić na wykonywanie lekkich ćwiczeń dolnych partii ciała. Następnie stopniowo, po upływie około 12 tygodni można włączać delikatne ćwiczenia ramion i następnie klatki piersiowej. Do biegania pacjentki najczęściej wracają również 12 tygodni po zabiegu. 

Po liftingu twarzy, jak i po innych operacjach w jej obrębie należy unikać wszelkich aktywności zwiększających ciśnienie krwi. Wydaje się, że zabiegi okolic twarzy nie zakłócą rutyny treningowej, ale przez pierwsze 4-6 tygodni rezygnujemy nawet z forsujących za bardzo spacerów czy jogi. 

Ćwiczenia mogą przynieść wielkie korzyści w procesie gojenia, ale przede wszystkim należy być ostrożnym i pamiętać, aby stosować się do zaleceń lekarza dotyczących każdego planu ćwiczeń, aby uniknąć niepożądanych komplikacji. Przed przystąpieniem do aktywności fizycznej skonsultuj się ze swoim lekarzem.