Kilka faktów o liposukcji

Liposukcja jest zabiegiem medycyny estetycznej, który ma za zadanie usunięcie tkanki tłuszczowej, z którą nie możemy sobie poradzić w naturalny sposób, na przykład poprzez dietę czy ćwiczenia. Zabieg zazwyczaj wykonuje się w obszarach bioder, brzucha, talii, ud, pośladków, ramion, jak również w obrębie twarzy i podbródka, aby wyszczuplić i zaznaczyć kontur twarzy. 

Kto może się poddać zabiegowi liposukcji?

Liposukcja jest zabiegiem, który wiąże się pewnymi ryzykami (jak każdy inny zabieg), dlatego dokładny wywiad medyczny i kwalifikacja są przeprowadzane przez lekarza chirurga jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o operacji. Pacjent zakwalifikowany do zabiegu musi być w ogólnej dobrej kondycji zdrowotnej, czyli między innymi:

  • Ma stabilną wagę ciała – pamiętajmy, że liposukcja to nie jest zabieg odchudzający, tylko kształtujący sylwetkę!
  • Ma prawidłowe wyniki podstawowych badań krwi.

Jest również jeszcze jeden aspekt, o którym nie często się mówi w kontekście gotowości do podjęcia decyzji o poddaniu się operacji liposukcji (i tak naprawdę każdej innej operacji plastycznej), a którą ja sama zawsze podkreślam w rozmowach z pacjentami. Mianowicie realne oczekiwania i wyobrażenia o swoim ciele po operacji. Wbrew powszechnym przeświadczeniom, liposukcja nie jest zabiegiem, który ma na celu odchudzić ciało, tylko je ukształtować. Jego głównym założeniem jest walka z uporczywym tłuszczem, który nie reaguje na ćwiczenia czy dietę, ale sam zabieg nie może zastępować zdrowego stylu życia i być alternatywą procesu odchudzania. Również po zabiegu liposukcji należy prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, aby utrzymać efekt. Pamiętajmy, że tkanka tłuszczowa jest naturalnym składnikiem naszego ciała, który ulega odbudowie.

Istotnym podkreślenia jest fakt, ze mimo ze liposukcja nie jest zabiegiem odchudzającym, to bodajże najlepiej ze wszystkich metod odchudzających, daje najszybsze rezultaty w postaci usunięcia najbardziej uporczywych depozytów tłuszczowych co w efekcie przekłada się na osiągniecie szybszych rezultatów odchudzania. 

Warto też mieć na uwadze, że liposukcja nie usunie cellulitu z naszej skóry – podczas zabiegu penetruje się głębsze warstwy pod skórą. Po takiej operacji ważne jest, aby odpowiednio zadbać o jędrność i elastyczność skóry w obszarze, gdzie wykonywany był zabieg. Po zabiegu niezbędne jest wykonanie serii masaży drenujących oraz noszenie specjalnego ubranka uciskowego. 

Liposukcja jest bardzo popularnym zabiegiem. Przy odpowiednim przygotowaniu do zabiegu, wykonaniu go u renomowanego lekarza specjalisty oraz stosowaniu się do zaleceń pozabiegowych ryzyko wystąpienia powikłań i niechcianych skutków ubocznych jest niewielkie. 

Polecam ten zabieg wszystkim osobom, które chcą skutecznie wymodelować i wyszczuplić  swoje ciało i cieszyć się wymarzoną sylwetką.