Lifting twarzy

Wraz z upływem lat wcale nie musimy rezygnować z młodzieńczego wyglądu. Z pomocą wykwalifikowanego, doświadczonego chirurga plastyka możesz przeciwdziałać skutkom upływu czasu oraz przywrócić naturalnie promienny wygląd. Dziś dowiesz się więcej o zabiegu liftingu twarzy.

Operacja liftingu twarzy podnosi i napina obwisłe z wiekiem tkanki skóry twarzy, aby przywrócić jej bardziej młodzieńczy wygląd. Często mówi się, że lifting twarzy działa jak „cofnięcie zegara”. Usuwając nadmiar zwiotczałej skóry, wygładzając fałdy oraz podnosząc i napinając głębokie tkanki twarzy, zabieg liftingu twarzy może pomóc pacjentowi wyglądać młodziej i promienniej.

Dlaczego warto poddać się liftingowi twarzy?

Z wiekiem skóra zaczyna tracić elastyczność, a tkanki naszego ciała tracą objętość. W obszarze twarzy prowadzi to do powstawania „podwójnego podbródka”, w okolicach żuchwy tzw. chomików, dodatkowo głębokich zmarszczek i luźnej skóry na szyi. Choć jest to naturalna część procesu starzenia się, pacjenci, którym przeszkadzają te oznaki starzenia się, mogą uznać lifting twarzy za dobre rozwiązanie.
Po zabiegu liftingu twarzy pacjenci często doświadczają wzrostu pewności siebie.

Na czym dokładnie polega zabieg liftingu twarzy?

Tradycyjna operacja liftingu twarzy obejmuje nacięcia w okolicach uszu i linii włosów. Chirurg plastyk oddziela skórę od leżących pod nią tkanek i napina mięśnie oraz inne struktury podtrzymujące twarz i szyję. W razie potrzeby chirurg usuwa również nadmiar tłuszczu z szyi /podbródka. Następnie ponownie układa skórę nad twarzą w naturalny sposób i usuwa jej nadmiar.

Lifting twarzy metodą SMAS

W tej procedurze chirurgicznej chirurg napina mięśnie i przycina nadmiar skóry lub tłuszczu. Oprócz tego procedura ta polega na odpowiednim wypreparowaniu warstwy mięśniowo-powięziowej, czyli SMAS, dzięki czemu efekt zabiegu jest trwalszy od tradycyjnego liftingu i utrzymuje się zdecydowanie dłużej. Jest to jednak zabieg bardziej skomplikowany i tylko chirurg plastyk z wieloletnim doświadczeniem i wyspecjalizowaną wiedzą na ten temat będzie mógł osiągnąć oczekiwany rezultat.

Technika stosowana przez chirurga plastyka podczas liftingu twarzy zależy od wielu czynników, w tym od anatomii pacjenta i jego osobistych celów i oczekiwań, zakresu liftingu (mini lub pełny). Lifting twarzy jest  wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Po liftingu twarzy

Lifting twarzy jest skomplikowanym zabiegiem wymagającym wyjątkowych umiejętności chirurgicznych. Proces rekonwalescencji bywa wyzwaniem dla większości pacjentów, wymaga bowiem cierpliwości i zrozumienia, że twarz po zabiegu będzie „układała się” kilka dobrych tygodni. Pacjenci zazwyczaj wracają do normalnej codziennej aktywności po około 2 tygodniach (zwiększona aktywność fizyczna jest możliwa po około 6 tygodniach od zabiegu, jednak dla każdego okres rekonwalescencji jest bardzo indywidualny, należy przestrzegać zaleceń lekarza).

Jedną z głównych obaw pacjentów po liftingu twarzy jest to, jak szybko będą wyglądać reprezentacyjnie po zabiegu i jest to zrozumiałe — w przeciwieństwie do np. zabiegu piersi, nie można łatwo zakryć tego obszaru ubraniem. Siniaki i obrzęk są normalne po liftingu twarzy, a ich największe nasilenie występuje około 2-3 dni po zabiegu. Opuchlizna bywa uporczywa po zabiegu, może utrzymywać się nawet kilka tygodni i zawsze zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Po zabiegu liftingu twarzy często rekomendowane są masaże twarzy. Obowiązuje również bezwzględnych zakaz palenia.

W miarę powracania do rutyny po liftingu twarzy, szczególnie ważne jest, aby chronić twarz przed słońcem. Przez kilka tygodni po operacji skóra twarzy będzie bardziej podatna na oparzenia słoneczne, dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie w ciągu dnia stosować kosmetyki z fotoprotekcją. Chociaż nie dotyczy to tylko osób po zabiegach, każdy z nas powinien pamiętać o tym na co dzień, aby zminimalizować wpływ promieni słonecznych na proces starzenia się skóry.

Masz więcej pytań na temat zabiegu liftu twarzy? Skontaktuj się ze mną telefonicznie, w aplikacji WhatsApp lub na e-maila!