Światowy Dzień Walki z Rakiem – rozmowa z dr Magdaleną Salamagą

Czwartego lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Choroby onkologiczne to temat, z którym mierzy się coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że zachorowalność na raka w 2020 roku wyniosła ponad 19 milionów osób na całym świecie. Skala jest ogromna a jedyną drogą, aby zminimalizować ryzyko ciężkiej choroby jest odpowiednia diagnostyka na wczesnym etapie rozwoju choroby. 

W kolejnej Klinice Piękna, wraz z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii chcielibyśmy wyrazić solidarność z pacjentami onkologicznymi i zwiększyć świadomość jak dbać o swoje zdrowie, rozpoznawać objawy i prowadzić diagnostykę.

Moim gościem była pani doktor Magdalena Salamaga, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, z ponad dwudziestoletnią praktyką zawodową w zakresie diagnozowania chorób nowotworowych. Pani doktor pracuje w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Pani doktor odpowiedziała na wiele nurtujących pytań:

  • Jak wygląda diagnostyka chorób nowotworowych?
  • Jak styl życia wpływa na ryzyko zachorowania? Dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie alkoholu czy wykluczenie tytoniu.
  • Badania screeningowe, czym są i dlaczego są takie ważne?
  • Bezpłatna diagnostyka w Zachodniopomorskie Centrum Onkologii bez skierowania.

Choroby nowotworowe mogą dotyczyć każdego z nas.

Badajmy się regularnie, bo im szybciej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większe mamy szanse na pełny powrót do zdrowia.

Zachęcam do wysłuchania rozmowy.