Plastyka brzucha to jeden z najpoważniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej. Jednak znaczna większość kobiet boryka się z problemem, który kwalifikuje je do plastyki brzucha, czyli ze zbędnym fałdem skórno-tłuszczowym, który nie reaguje na stosowane ćwiczenia i dietę. Często ten problem został nabyty w wyniku ciąży, cesarskiego cięcia, dużego spadku masy ciała i niestety nie ma co się oszukiwać, szczególnie u osób, u których elastyczność skóry pozostawia już wiele do życzenia, plastyka brzucha jest jedynym wyjściem, aby uzyskać rezultat płaskiego brzucha. Warto tu zauważyć, że „płaskiego brzucha” na tyle, na ile jest to możliwe u danej osoby.
Zabieg budzi dużo kontrowersji. Głownie ze względu na sporawą bliznę, którą pozostawia. Najczęściej biegnie ona od biodra do biodra, na wysokości spojenia łonowego lub wyżej – w zależności od możliwości / sytuacji wyjściowej u danego pacjenta. Poza tym zabieg wiąże się ze sporym ryzykiem wystąpienia komplikacji pozabiegowych. Gojenie zależy w dużej mierze od zdrowotnych predyspozycji pacjenta do gojenia oraz jego postępowania w czasie rekonwalescencji.
Kiedy poddawać się lub też nie poddawać się plastyce brzucha?
Po pierwsze, nasza waga musi być stabilna, a więc jeżeli chcemy się odchudzić, plastyce brzucha poddajemy się jak już osiągniemy zamierzona wagę i będzie ona stabilna / w równowadze (o ile waga kobiety może być w równowadze 😉 ale to juz inny problem). Bowiem każde konkretne przybycie lub spadek wagi po zabiegu może rzutować na rezultat zabiegu.
Po drugie, jeżeli zmagamy się z otyłością, nie jesteśmy dobrymi kandydatami do zabiegu. Otyłość zwiększa ryzyko komplikacji pozabiegowych i zmniejsza szanse na satysfakcjonujący rezultat zabiegu. Rozważając plastykę brzucha musimy się zatem najpierw postarać, aby nasza waga była w normie lub z lekką nadwagą. Nie możemy być jednak otyłe. Najczęściej gotowość wagową do plastyki brzucha sprawdza się tak zwanym Body Mass Index (BMI) czyli Indeksem Masy Ciała. Najlepiej gdy jest on poniżej 31/30 (BMI łatwo można sobie wyliczyć, w internecie jest mnóstwo kalkulatorów BMI).
Po trzecie – dzieci. Jeżeli planujemy w przyszłości więcej dzieci lub jeżeli jeszcze nie rodziłyśmy, lepiej zabieg odłożyć na moment po urodzeniu zaplanowanej liczby dzieci. Swoją drogą, ciekawe czy da się to efektywnie zaplanować ;-). Uwaga: po plastyce brzucha można zajść w ciążę, ale ciąża może po prostu popsuć rezultat zabiegu.
Po czwarte, standardowe powody zdrowotne istotne przy poddawaniu się jakiemukolwiek zabiegowi: przewlekle choroby, nieuregulowane sprawy zdrowotne typu nieuregulowana cukrzyca, nieuregulowane ciśnienie krwi, nieuregulowana czynność tarczycy. A także ciąża, miesiączka w dniu zabiegu.
Po piąte, powodem może być zdyskwalifikowanie przez chirurga plastyka w trakcie konsultacji, bo pamiętajmy, że to chirurg ma zawsze ostatnie zdanie.