Ciąża i zabieg chirurgii plastycznej?

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Absolutnie żadnemu zabiegowi upiększającemu, czy jest to procedura estetyczna typu obstrzykiwanie, czy zabieg chirurgiczny typu powiększenie piersi nie poddajemy się (oczywiście) będąc w ciąży!
Natomiast pacjentki często pytają, czy jeżeli nie mają jeszcze dzieci, to mogą poddać się zabiegowi z zakresu chirurgii plastycznej. Odpowiedź brzmi: i tak i nie ;-).

Po pierwsze warto, a wręcz bezwzględnie trzeba przedyskutować wszelkie wątpliwości z chirurgiem plastykiem. Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że wszystko zależy od tego, kiedy dana kobieta planuje ciążę. Jeżeli w ciążę planujemy zajść w ciągu najbliższego roku, to poddawanie się zabiegowi mija się z celem. Nie zdążymy się bowiem nacieszyć zmianami w ciele, a już nasz organizm samoistnie wywoła ogromne (jakże pozytywne ) zmiany związane z ciążą. Jeżeli jednak ciąża jest w planach gdzieś na za kilka lat, można jak najbardziej rozważyć zabieg.

Tu pojawia się jednak kolejne „ale” – otóż wszystko zależy od tego, jaki zabieg rozważamy ;-). W tym temacie godne uwagi są zabiegi związane z piersiami i okolicą brzucha. Jeżeli jest to powiększenie piersi, to mając implanty można zachodzić w ciążę i naturalnie karmić dziecko. Natomiast jeżeli ma to być plastyka brzucha, lepiej wykonać ją po urodzeniu dziecka, gdyż skóra na brzuchu i tak rozciągnie się w trakcie ciąży. Liposukcja może być wykonana przed urodzeniem dziecka, ale miejmy świadomość, że po ciąży nasze ciało ulegnie zmianom. Zatem i rezultat zabiegowy może ulec zmianie. Mastopeksja (plastyka piersi) czy redukcja piersi, powinny być zdecydowanie przemyślane i przedyskutowane z chirurgiem plastykiem. Są to bowiem zabiegi, które ze względu na ingerencję w gruczoł mogą pozbawić kobietę możliwości karmienia piersią w przyszłości. W takich sytuacjach chirurdzy plastycy najczęściej doradzają, aby jednak kobiety wykonały je po urodzeniu dziecka / dzieci.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.