Powrót do domu po operacji plastycznej

Tak wiele pisze się i mówi o samym zabiegu, natomiast pomija się, a raczej w euforii emocji towarzyszących poddaniu się zabiegowi po prostu zapomina się, o jakże ważnym aspekt dotyczącym opuszczenia kliniki – drodze powrotnej do domu oraz pierwszych dniach po zabiegu.

Jeżeli mamy do pokonania krótką drogę z kliniki do domu (mieszkamy na przykład w okolicy), warto jest poprosić zaufaną osobę o odbiór. Po żadnym zabiegu (bez znaczenia czy są to powieki, nos czy piersi) absolutnie nie powinniśmy prowadzić same auta. A wiele pacjentek i pacjentów pyta właśnie o prowadzenie auta! Moi drodzy, odpowiedź jest tylko jedna, kategorycznie nie możemy być kierowcami w pierwszych dniach po zabiegu – tak jest najbezpieczniej.

Nasze ruchy w pierwszych dniach po zabiegu są ograniczone, ale też działanie leków może opóźniać nasz reakcje, zatem prowadzenie auta jest dla nas po prostu niebezpieczne. Natomiast zupełnie bezpieczne jest bycie pasażerem, czy to w samochodzie osoby, która nas odbiera, czy w taksówce / busie. Chciałabym też podkreślić, że dobrym pomysłem jest poproszenie kogoś bliskiego, aby nas odebrał lub towarzyszył nam podczas drogi do domu, warto jest sobie zorganizować takiego kompana.
Często jednak pacjenci wracają sami do domu. Jest to możliwe, jednak jeżeli nie ma przy nas osoby towarzyszącej, nie zabierajmy ze sobą ciężkiej torby, a jedynie najpotrzebniejsze rzeczy w skromnej, lekkiej torebce. Konieczne jest wygodne, nie krępujące ruchów ubranie oraz buty koniecznie na płaskim obcasie. Zdecydowanie najlepsze jest obuwie sportowe. W drodze do domu konieczne będzie odwiedzenie apteki, ponieważ w dniu wypisu pacjenci otrzymują receptę na leki do przyjmowania w domu przez kilka kolejnych dni.

A co robić po powrocie do domu? No cóż, przede wszystkim wypoczywać 😉 Zapominjmy o porządkach, noszeniu dzieci, gotowaniu, praniu, prasowaniu… (brzmi nieźle, prawda? :-)). Dobrze jest też poprosić kogoś bliskiego o pomoc w tzw. zabiegach higienicznych w pierwszych dniach po zabiegu. Niezbędna będzie bowiem pomoc przy myciu / suszeniu włosów, myciu ciała (po większości zabiegów tj. plastykach piersi, brzucha, liposukcjach, etc. niestety w pierwszych dniach po zabiegu nie możemy się kąpać), a także ubieraniu.

Powyższe informacje mogą być nieco „szokujące” niemniej chciałabym zaznaczyć, że każdy pacjent jest inny, stąd u każdej osoby gojenie / rekonwalescencja przebiega inaczej. Są pacjenci, którzy z powodu braku wyboru lub szczęściarze, którzy po prostu ze względu na bardzo wytrzymały / silny organizm i wysoki próg bólu, już w tydzień po zabiegu praktycznie zapominają o niedogodnościach związanych z rekonwalescencją. Jednak są też tacy pacjenci, którzy potrzebują dużo więcej czasu na dojście do siebie i są wrażliwsi na ból.

Pamiętajmy jednak, że rekonwalescencja jest równie ważna, jak sam zabieg. Zatem zadbajmy o chwile spokoju i wypoczynku, a w momentach zwątpienia skierujmy się bezpośrednio (na kontrolę lub przynajmniej zadzwońmy) do swojego lekarza lub do konsultanta / doradcy (czyli osoby takiej jak ja :-)), w celu dowiedzenia się, czy dolegliwości które odczuwamy powinny być niepokojące, czy to po prostu normalny proces rekonwalescencji. Kto pyta nie błądzi …