Czy plastyka brzucha, to zabieg dla mnie?

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Plastyka brzucha to jeden z najpoważniejszych zabiegów w chirurgii plastycznej. Jednak znaczna większość kobiet boryka się z problemem, który kwalifikuje je do plastyki brzucha, czyli ze zbędnym fałdem skórno-tłuszczowym, który nie reaguje na stosowane ćwiczenia i dietę. Często ten problem został nabyty w wyniku ciąży, cesarskiego cięcia, dużego spadku masy ciała i niestety nie ma co się oszukiwać, szczególnie u osób, u których elastyczność skóry pozostawia już wiele do życzenia, plastyka brzucha jest jedynym wyjściem, aby uzyskać rezultat płaskiego brzucha. Warto tu zauważyć, że „płaskiego brzucha” na tyle, na ile jest to możliwe u danej osoby.

Zabieg budzi dużo kontrowersji. Głownie ze względu na sporawą bliznę, którą pozostawia. Najczęściej biegnie ona od biodra do biodra, na wysokości spojenia łonowego lub wyżej – w zależności od możliwości / sytuacji wyjściowej u danego pacjenta. Poza tym zabieg wiąże się ze sporym ryzykiem wystąpienia komplikacji pozabiegowych. Gojenie zależy w dużej mierze od zdrowotnych predyspozycji pacjenta do gojenia oraz jego postępowania w czasie rekonwalescencji.

Kiedy poddawać się lub też nie poddawać się plastyce brzucha?

Po pierwsze, nasza waga musi być stabilna, a więc jeżeli chcemy się odchudzić, plastyce brzucha poddajemy się jak już osiągniemy zamierzona wagę i będzie ona stabilna / w równowadze (o ile waga kobiety może być w równowadze 😉 ale to juz inny problem). Bowiem każde konkretne przybycie lub spadek wagi po zabiegu może rzutować na rezultat zabiegu.

Po drugie, jeżeli zmagamy się z otyłością, nie jesteśmy dobrymi kandydatami do zabiegu. Otyłość zwiększa ryzyko komplikacji pozabiegowych i zmniejsza szanse na satysfakcjonujący rezultat zabiegu. Rozważając plastykę brzucha musimy się zatem najpierw postarać, aby nasza waga była w normie lub z lekką nadwagą. Nie możemy być jednak otyłe. Najczęściej gotowość wagową do plastyki brzucha sprawdza się tak zwanym Body Mass Index (BMI) czyli Indeksem Masy Ciała. Najlepiej gdy jest on poniżej 31/30 (BMI łatwo można sobie wyliczyć, w internecie jest mnóstwo kalkulatorów BMI).

Po trzecie – dzieci. Jeżeli planujemy w przyszłości więcej dzieci lub jeżeli jeszcze nie rodziłyśmy, lepiej zabieg odłożyć na moment po urodzeniu zaplanowanej liczby dzieci. Swoją drogą, ciekawe czy da się to efektywnie zaplanować ;-). Uwaga: po plastyce brzucha można zajść w ciążę, ale ciąża może po prostu popsuć rezultat zabiegu.

Po czwarte, standardowe powody zdrowotne istotne przy poddawaniu się jakiemukolwiek zabiegowi: przewlekle choroby, nieuregulowane sprawy zdrowotne typu nieuregulowana cukrzyca, nieuregulowane ciśnienie krwi, nieuregulowana czynność tarczycy. A także ciąża, miesiączka w dniu zabiegu.

Po piąte, powodem może być zdyskwalifikowanie przez chirurga plastyka w trakcie konsultacji, bo pamiętajmy, że to chirurg ma zawsze ostatnie zdanie.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.