W jaki sposób jest wykonywany zabieg?
Czy koszty leczenia mogą być pokryte przez Narodowy Fundusz Zdrowia?
Jak wygląda rekonwalescencja?
Postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.
Większość poważnych operacji o tak dużym stopniu ingerencji w ciało pozostawia po sobie blizny, jednak w dużej mierze to od pacjentki zależy to, na ile ślady te będą widoczne w przyszłości. Bardzo ważna jest tu cierpliwa i systematyczna pielęgnacja specjalnymi kosmetykami, która może być niezbędna nawet przez około rok po operacji. Po tym okresie, kiedy blizna zostanie do końca wygojona można zastanowić się nad dodatkowymi metodami jej usunięcia, np. Terapią laserową.
Cięcie chirurgiczne zazwyczaj wykonuje się na kształt kotwicy (odwrócona litera T), lub przy tzw. metodzie „lejour”, gdy zmniejszenie piersi jest stosunkowo niewielkie wykonuje się cięcie wokół otoczki i pionowo w dół. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że podczas takiej operacji tak na prawdę wykonywane są dwa zabiegi – nie tylko zmniejszenie piersi ale również podniesienie, czyli mastopeksja. Dlatego rodzaj cięcia jest zależny od indywidualnych uwarunkowań pacjentki. Im większy nadmiar skóry pozostanie do usunięcia podczas operacji, tym większe nacięcie musi zostać wykonane aby później, w efekcie końcowym uzyskać ładniejszy kształt piersi.
Czy NFZ może pokryć koszty operacji zmniejszenia biustu? W niektórych przypadkach tak. Nie każda kobieta, która jest niezadowolona z rozmiaru swoich piersi może liczyć na operację w ramach refundacji przez NFZ, ponieważ musi być to potwierdzone zdiagnozowaną gigantomastią, czyli przerostem gruczołu piersiowego.
Jednak refundacja nie jest możliwa w przypadku prywatnych klinik, a tylko w szpitalach mających oddział chirurgii plastycznej i chirurgii rekonstrukcyjnej, w których to czas oczekiwania na operację jest bardzo długi.
Rekonwalescencja po operacji to minimum 2 miesiące i jest to czas w którym kobieta powinna bardzo na siebie uważać i ograniczyć ryzyko powikłań wynikających z nadmiernego przeciążenia i wysiłku.
O ile efekt zmniejszenia biustu nieraz o kilka rozmiarów jest bardzo dużą zmianą w życiu kobiety borykającej się z tym problemem, o tyle utrzymanie tego efektu dokładnie w takim stanie jak po operacji jest również zależne od indywidualnych predyspozycji pacjentki a dokładniej od budowy samej piersi. Piersi, które mają przewagę tkanki tłuszczowej nad gruczołową będą bardziej reagowały na zmianę masy ciała pacjentki, przez co przy wahaniach wagi również ich rozmiar będzie podatny na zmiany.
Coraz więcej kobiet decyduje się na operację zmniejszenia piersi, która pozwala im pozbyć się wielu dolegliwości, kompleksów a dzięki temu poczuć się pewnymi siebie!