Badania przed operacją

Temat wykonywania badań lekarskich przed operacją plastyczną jest niezwykle ważny. Przed przystąpieniem do zabiegu należy sięupewnić, czy nasz ogólny stan zdrowia jest na tyle dobry, że poddanie się operacji będzie bezpieczne.

Każdy pacjent, który decyduje się na wykonanie operacji plastycznej, musi się do niej odpowiednio przygotować. Bardzo częstym pytaniem jest: Czy muszę wykonywać jakieś badania lekarskie przed przyjazdem do Polski? Czy może wszystkie badania będę miała wykonane na miejscu?
Generalnie, wszystkie niezbędne badania są wykonywane w klinice, przed zabiegiem. Niezależnie od tego, jaka operacja jest zaplanowana, z pewnością należy wykonać badanie krwi. Jeśli pacjentem jest osoba powyżej 40 roku życia, wykonujemy EKG. Jeśli jest przed operacją piersi, konieczne jest badanie USG piersi. Wszystkie te badania najczęściej wykonuje klinika tuż przed zabiegiem, natomiast każdy pacjent może je tez wykonać na własną rękę – wtedy wysyłamy pacjentowi wskazania co do szczegółów badań. Należy tu pamiętać, że badania krwi nie mogą być starsze niż 2 tygodnie od daty zaplanowanego zabiegu, a badania USG i EKG mogą być wykonane nawet do 2-3 miesięcy przed zabiegiem. W obecnym czasie pandemii, dodatkowym obligatoryjnym badaniem, które wykonuje klinika lub pacjent na własną rękę  na dobę przed przyjęciem pacjenta jest test na obecność COVID.
Poza wykonaniem badań bardzo ważne jest również to, aby lekarz był wcześniej poinformowany o historii medycznej pacjenta. Należy przede wszystkim powiedzieć o chorobach przewlekłych oraz przyjmowanych lekach, ponieważ musi to być skonsultowane z zespołem anestezjologicznym. Zawsze zgłaszamy też wcześniejsze zabiegi i operacje, którym był poddawany pacjent.
Nie denerwuj się, że o czymś zapomnisz! Wiem, że operacja może być stresującym wydarzeniem, dlatego nie martw się, zarówno ja jeszcze przed przybyciem do kliniki jak i potem w klinice zespół medyczny przeprowadza szczegółowy wywiad przed operacją i dopytuje o wszystkie kwestie, które mogą mieć wpływ na przeprowadzenie operacji czy też okres rekonwalescencji.