Botoks — obalamy mity o jednym z najpopularniejszych składników stosowanych w medycynie estetycznej cz. 2

Zabiegi medycyny estetycznej z użyciem toksyny botulinowej to jedne z najpopularniejszych, które wykonuje się od wielu lat w gabinetach. Dziś przedstawię kolejne fakty i mity na temat botoksu, wokół którego krąży wiele popularnych (lecz często nieprawdziwych) opinii.

Jaki jest idealny wiek na rozpoczęcie stosowania botoksu?

To zależy od Ciebie i kwalifikacji dokonanej przez Twojego lekarza. Mówiąc wprost, chodzi tu bardziej o anatomię i indywidualne potrzeby każdego z pacjentów. Wynika to w głównej mierze z czynników genetycznych, czyli naturalnych predyspozycji skóry do tworzenia się zmarszczek, oraz czynników środowiskowych (styl życia, palenie papierosów, dieta, odpowiednie nawodnienie, narażanie skóry na działanie promieni słonecznych). Mniejsze znaczenie ma sam wiek, gdyż są pacjenci, którzy w wieku 45 lat mają znikome zmarszczki, a są tacy, którzy już przed trzydziestką obserwują widoczne symptomy starzejącej się skóry.

Jak długo działa Botox?

Każdy człowiek i każdy organizm jest inny, więc tu również wiele zależy od indywidualnych predyspozycji naszego organizmu. Rezultaty są widoczne w ciągu czterech do pięciu dni od wykonanego zabiegu i utrzymują się przez trzy do sześciu miesięcy. Niektórzy pacjenci korzystają z zabiegów co trzy miesiące, a wielu z nich wykonuje zabiegi co 4 do 6 miesięcy.

Czy moi znajomi będą wiedzieć, że stosowałam/stosowałem botoks?

Tak i nie. Dobrze wykonany zabieg i oczekiwanym rezultatem sprawi, że będziesz wyglądać bardziej świeżo, na wypoczętą, radośnie i młodziej. Znaki rozpoznawcze źle wykonanego zabiegu z użyciem botoksu to gładkie i lśniące czoło, wyglądające wręcz nienaturalnie lub kurze łapki, które nie poruszają się, gdy się śmiejesz lub płaczesz. Jednak bez względu na to, czy masz widoczne oznaki niedawno wykonanego zabiegu z użyciem botoksu, czy nie, tak długo, jak jesteś zadowolona/zadowolony z rezultatów, nie powinno mieć znaczenia, czy Twoi przyjaciele, rodzina lub zupełnie obcy ludzie na ulicy mogą dostrzec różnicę.

Jeden z najbardziej funkcjonujących mitów to ten mówiący, że botoksem powiększamy usta. Botoksu nie stosuje się do powiększania ust.

Dodatkowo chciałam podkreślić, że botoks jest jednym z tych zabiegów medycyny estetycznej, który nie wymaga rekonwalescencji. Praktycznie zaraz po zabiegu można powrócić do codziennej aktywności.

W medycynie estetycznej botoks bywa łączony z innymi zabiegami, a zabiegiem zyskującym coraz większość popularność, opartym na toksynę botulinowej jest tzw. skin botoks, czy mezo botoks. Podczas tego zabiegu dokonuje się wielu bardziej powierzchownych nakłuć skory, stymulacji poprzez ostrzyknięcie w celu uzyskania efektu wypoczętej skóry i gładkiej cery. Pacjentki mówią też, że zabieg bardzo ładnie zamyka pory, co w pewnym stopniu pozwala też na walkę ze zmianami trądzikowymi.

Współczesna medycyna estetyczna nie istnieje bez botoksu. Jednak pamiętajmy, że jest to toksyna, nie można jej nadużywać i powinna być zlecana i podawana przez wykwalifikowanego w tym kierunku lekarza.