Ginekomastia, mimo że dotyczy okolic klatki piersiowej, to zabieg typowo męski. Jeżeli masz problem z mało męskim wyglądem klatki piersiowej, często nie reagującym nawet na intensywne ćwiczenia i dietę, to wiedz, że w tym problemie nie jesteś osamotniony. Cierpisz być może na częstą męską przypadłość – ginekomastię, czyli powiększenie męskich piersi. Choć oczywiście diagnozę może postawić jedynie lekarz.
Zabieg ginekomastii, jak każda operacja na naszym ciele, to dla pacjenta duże przeżycie, zarówno na gruncie fizycznym, jak i emocjonalnym. Nic dziwnego zatem, że przed podjęciem świadomej decyzji mężczyźni rozważający ginekomastię chcą dowiedzieć się jak najwięcej o samym zabiegu, klinice, chirurgu plastyku, a także o tym, jak może wyglądać rekonwalescencja. Każdego pacjenta, któremu staram się doradzić, traktuję bardzo indywidualnie, bo też każdy ma inne potrzeby, inne oczekiwania i inną historię. W czasie przed zabiegiem przychodzi mi odpowiadać na naprawdę bardzo różne, czasami nawet niespodziewane pytania. Przyjmuję to jako dobrą monetę, bo pacjent dobrze poinformowany, to pacjent spokojniejszy, bardziej świadomy tego, co go czeka. Część z zadawanych pytań pojawia się bardzo często. Poniżej chciałam przytoczyć najczęściej zadawane pytania oraz od razu odpowiedzieć na nie w taki sposób, w jaki odpowiadam pacjentom wykonującym zabieg w mojej klinice.
Jak rozpoznać ginekomastię?
To podstawowe i zasadnicze pytanie. Panowie z problemem ginekomastii najczęściej skarżą się na mało męski wygląd klatki piersiowej. Piersi są mniej lub bardziej powiększone, sutki mogą być odstające, może pojawić się ból i drażliwość przy dotyku. Jeżeli pacjent podejrzewa u siebie wystąpienie ginekomastii, powinien udać się na usg piersi w celu rozpoznania lub wykluczenia ginekomastii. Jeżeli radiolog potwierdzi ginekomastię, to powinien również określić jej typ, gdyż ginekomastia może być gruczołowa lub tłuszczowa. Z wynikiem usg należy udać się do chirurga plastyka.
Jaka jest różnica między ginekomastią gruczołową (prawdziwą) a tłuszczową (lipomastią)?
Pisząc w dużym skrócie, różnica leży w przyczynie problemu. Ginekomastia prawdziwa, inaczej gruczołowa, powstaje w przypadku nadmiaru tkanki gruczołowej (której normalnie nie powinno być w piersiach męskich). Natomiast ginekomastia tłuszczowa, to nic innego, jak nadmiar tkanki tłuszczowej, którą ciężko jest „zrzucić”, np. ćwiczeniami z tak specyficznego obszaru, jakim są piersi. Dlatego też w obu przypadkach, aby skutecznie pozbyć się problemu konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Jakie są przyczyny występowania ginekomastii?
Upatruje się wiele przyczyn, najczęstsze z nich to zachwiana gospodarka hormonalna, przyjmowanie leków sterydowych, niezdrowa dieta lub predyspozycje genetyczne.
Gdzie przeprowadzane jest cięcie?
W przypadku ginekomastii gruczołowej cięcie umiejscowione jest w otoczce brodawki. Przez to cięcie chirurg usuwa gruczoł. W przypadku ginekomastii tłuszczowej wykonuje się jedynie kilkumilimetrowe nacięcia na skórze, aby móc wprowadzić kaniulę, czyli cienką rurkę, z której pomocą chirurg odsysa tkankę tłuszczowa na zewnątrz.
Ile trwa zabieg i pobyt w klinice?
Zabieg ginekomastii odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około godziny. Pobyt w klinice po zabiegu, pod opieką medyczną, powinien trwać 2-3 doby.
Jak długo mam nosić kamizelkę uciskową?
Po zabiegu najczęściej nosi się specjalną kamizelkę uciskającą operowany obszar. Czas jej noszenia wyznacza chirurg plastyk. Najczęściej jest to od 4 do 6 tygodni po zabiegu.
Kiedy zdjąć szwy?
Według wytycznych chirurga. Najczęściej 7 dni po zabiegu.
Kiedy mogę wrócić do pracy?
Jeżeli pacjent wykonuje pracę umysłową może wrócić do pracy już nawet w tydzień po zabiegu. W przypadku pracy fizycznej wymagane są przynajmniej 2-3 tygodnie rekonwalescencji w warunkach domowych. Upłynie trochę czasu zanim pacjent po zabiegu poczuje się jak „we własnej skórze”. Każdy organizm goi się w indywidualnym tempie. Jeden szybciej, drugi wolniej.
Jak długo trwa rekonwalescencja i kiedy widać rezultaty zabiegu?
Rekonwalescencja trwa od przynajmniej 6 tygodni do 3 miesięcy po zabiegu. Rezultat stabilizuje się w przeciągu pierwszych 3 miesięcy.
Czy problem może powrócić?
Raz usunięta tkanka tłuszczowa nie powinna powrócić.
Czy jest jakieś dodatkowe pytanie, na które chciałabyś uzyskać odpowiedź? Zapraszam Cię do kontaktu.