Chirurgia piersi jest już w Polsce bardzo popularna od wielu lat. Pracując od 8 lat w branży medycznej, spotykam się na co dzień z pacjentkami, które wiele lat temu poddały się powiększeniu piersi i przychodzą obecnie do kliniki zgłaszając problemy z implantami. Czasami są to tylko bezpodstawne obawy pacjentki, czasami jednak problem faktycznie występuje. Jak zatem zauważyć, że coś jest nie tak z implantami piersi?
Zawsze powtarzam, że o piersi z implantami dbamy w takim samym stopniu (a nawet bardziej), jak o piersi naturalne. Zatem pielęgnujemy je, masujemy, ale przede wszystkim regularnie badamy. Badanie piersi z implantami powinnyśmy wykonywać regularnie za pomocą dłoni. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zmiany będą dla nas od razu wyczuwalne. Dodatkowo obserwujmy piersi przed lustrem sprawdzając, czy coś się zmieniło od ostatniego badania, czy nie pojawiła się asymetria piersi, uwypuklenia, itp. Obowiązkowe jest również regularne badanie usg.
Co może nas niepokoić? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju zmiany w wyglądzie (najczęściej występują w jednej piersi, aczkolwiek zdarza się też w obu): wciągnięta część brodawki, zapadnięcia w piersi, wyczuwalne pofałdowania implantu, zaczerwienienie piersi, opuchlizna. Czasami zmiany takie wskazują na tzw. kapsułkę, która w zaawansowanej formie deformuje pierś i wymaga pilnej konsultacji chirurga plastyka.
Oprócz pielęgnacji i regularnych badań, pamiętajcie drogie Panie, aby unikać biustonoszy z fiszbinami. Nie powinno nosić się ich regularnie gdyż mogą po prostu uciskać pierś/implant. Mimo pokus, nie zaleca się również chodzenia bez biustonosza. Nic się nie stanie gdy odstąpimy od tej zasady raz na jakiś czas, szczególnie, że piersi z implantami prezentują się bardzo seksownie ;-). Natomiast nie róbmy tego za często.
A co jeżeli podejrzewamy deformację lub uszkodzenie implantu? Przede wszystkim niezwłocznie udajemy się do swojego chirurga plastyka. Najprawdopodobniej zaleci on usg lub rezonans piersi i zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Jesteś zaniepokojona stanem implantów? Odwiedź stronę mojej kliniki…
Na koniec cenna porada: pamiętajmy drogie Panie, aby przechowywać certyfikat / dokumentacje dotyczącą implantów w bezpiecznym miejscu. Dokumentację taką (najczęściej certyfikat producenta) klinika ma obowiązek przekazać nam w dniu wypisu z kliniki. Pamiętajmy również, jakiego rozmiaru, kształtu i marki implantów chirurg użył w trakcie zabiegu. Bardzo często spotykam się z pacjentkami, które nie pamiętają jaki kształt i rozmiar wybrały kilka lat temu. Podczas konsultacji oraz po zabiegu obowiązkowo pamiętajmy, aby zapytać doktora jaką dokładnie gwarancję mają zaproponowane dla nas implanty. Jest to o tyle ważne, że obecnie dostępnych jest wiele firm/producentów implantów na rynku. Jedne z nich gwarantują kilkuletnią gwarancję (np. 10-letnią), inne zaś dożywotnią. Wariant gwarancji dożywotniej jest oczywiście lepszym wyjściem, choć zapewne nieco droższym. Skąd możemy mieć bowiem pewność, ze np. za 10 lat będzie nas stać na kolejną operację? A warto wiedzieć też, że niestety wymiana implantów jest bardzo często droższa od samego powiększenia.