Jak rozpoznać, że z implantami dzieje się coś nie tak?

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Chirurgia piersi jest już w Polsce bardzo popularna od wielu lat. Pracując od 8 lat w branży medycznej, spotykam się na co dzień z pacjentkami, które wiele lat temu poddały się powiększeniu piersi i przychodzą obecnie do kliniki zgłaszając problemy z implantami. Czasami są to tylko bezpodstawne obawy pacjentki, czasami jednak problem faktycznie występuje. Jak zatem zauważyć, że coś jest nie tak z implantami piersi?

Zawsze powtarzam, że o piersi z implantami dbamy w takim samym stopniu (a nawet bardziej), jak o piersi naturalne. Zatem pielęgnujemy je, masujemy, ale przede wszystkim regularnie badamy. Badanie piersi z implantami powinnyśmy wykonywać regularnie za pomocą dłoni. Dzięki temu wszelkiego rodzaju zmiany będą dla nas od razu wyczuwalne. Dodatkowo obserwujmy piersi przed lustrem sprawdzając, czy coś się zmieniło od ostatniego badania, czy nie pojawiła się asymetria piersi, uwypuklenia, itp. Obowiązkowe jest również regularne badanie usg.

Co może nas niepokoić? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju zmiany w wyglądzie (najczęściej występują w jednej piersi, aczkolwiek zdarza się też w obu): wciągnięta część brodawki, zapadnięcia w piersi, wyczuwalne pofałdowania implantu, zaczerwienienie piersi, opuchlizna. Czasami zmiany takie wskazują na tzw. kapsułkę, która w zaawansowanej formie deformuje pierś i wymaga pilnej konsultacji chirurga plastyka.

Oprócz pielęgnacji i regularnych badań, pamiętajcie drogie Panie, aby unikać biustonoszy z fiszbinami. Nie powinno nosić się ich regularnie gdyż mogą po prostu uciskać pierś/implant. Mimo pokus, nie zaleca się również chodzenia bez biustonosza. Nic się nie stanie gdy odstąpimy od tej zasady raz na jakiś czas, szczególnie, że piersi z implantami prezentują się bardzo seksownie ;-). Natomiast nie róbmy tego za często.

A co jeżeli podejrzewamy deformację lub uszkodzenie implantu? Przede wszystkim niezwłocznie udajemy się do swojego chirurga plastyka. Najprawdopodobniej zaleci on usg lub rezonans piersi i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Jesteś zaniepokojona stanem implantów? Odwiedź stronę mojej kliniki…

Na koniec cenna porada: pamiętajmy drogie Panie, aby przechowywać certyfikat / dokumentacje dotyczącą implantów w bezpiecznym miejscu. Dokumentację taką (najczęściej certyfikat producenta) klinika ma obowiązek przekazać nam w dniu wypisu z kliniki. Pamiętajmy również, jakiego rozmiaru, kształtu i marki implantów chirurg użył w trakcie zabiegu. Bardzo często spotykam się z pacjentkami, które nie pamiętają jaki kształt i rozmiar wybrały kilka lat temu. Podczas konsultacji oraz po zabiegu obowiązkowo pamiętajmy, aby zapytać doktora jaką dokładnie gwarancję mają zaproponowane dla nas implanty. Jest to o tyle ważne, że obecnie dostępnych jest wiele firm/producentów implantów na rynku. Jedne z nich gwarantują kilkuletnią gwarancję (np. 10-letnią), inne zaś dożywotnią. Wariant gwarancji dożywotniej jest oczywiście lepszym wyjściem, choć zapewne nieco droższym. Skąd możemy mieć bowiem pewność, ze np. za 10 lat będzie nas stać na kolejną operację? A warto wiedzieć też, że niestety wymiana implantów jest bardzo często droższa od samego powiększenia.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.