Które zabiegi najlepiej wykonywać po urodzeniu dziecka?

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Kobiety często pytają, czy po zabiegu będą mogły mieć dzieci. Żaden z zabiegów chirurgii plastycznej nie wpływa na możliwość posiadania dzieci 😉 Jednak inaczej zadane, takie pytanie ma uzasadnienie: czy lepiej najpierw urodzić dziecko, czy wykonać zabieg?

Dla większości zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej nie ma to znaczenia. Można wykonać je jeszcze przed planowaną ciążą i przed posiadaniem dzieci. Natomiast dla dwóch zabiegów ma to ogromne znaczenie. Chodzi tu o zabieg redukcji piersi i plastyki brzucha.

Redukcja piersi należy do jednego z najpoważniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wiąże się bowiem z dużą ingerencją w gruczoł piersiowy. Warto jest zatem wykonać zabieg po urodzeniu dziecka, gdyż redukcja piersi może wpłynąć na możliwość późniejszego karmienia piersią. W przyszłości, po odbytym zabiegu, może okazać się, ze kobieta nie może karmić piersią. Ponadto w okresie ciąży, piersi na nowo powiększają się, rozciągają, a to wpływa na zmianę wyglądu piersi i osiągniętego zabiegiem rezultatu. Dodatkowo, wielu lekarzy uważa, że piersi uzyskują „dojrzałość” właśnie po urodzeniu dziecka. Dlatego też u młodych pacjentek, które jeszcze nie mają dzieci często doradza się zaczekać z wykonaniem zabiegu. Dla formalności dodam, że na zabieg gotowym się jest minimum kilka miesięcy po skończeniu karmienia piersią. Gotowość do zabiegu danej pacjentki oceniania jest indywidualnie przez chirurga plastyka.

W przypadku plastyki brzucha, tak, możemy zajść w ciąże i urodzić w sytuacji, gdy w przeszłości miałyśmy wykonaną plastykę brzucha. Jednak zalecenia z wykonaniem zabiegu na czas po urodzeniu dziecka wynikają z faktu, że ciąża powoduje na nowo rozciągnięcie się mięśni i skóry brzucha, co psuje rezultat zabiegowy.

Masz pytania o zabieg chirurgii plastycznej? Szukasz dobrej kliniki? Zapraszam do kontaktu…

Warto zauważyć, ze niektóre Panie nie mają wyboru i nie czekają z zabiegiem na czas po urodzenie dziecka. Dotyczy to kobiet, które bardzo dużo schudły i wymagają z wielu przyczyn szybkiej interwencji chirurgicznej, aby pozbyć się zbędnego fartucha skórno-tłuszczowego w rejonie brzucha. Panie te zachodząc w przyszłości w ciążę, musza liczyć się jednak z faktem, że ciąża (lub kolejne znaczne przytycie) może popsuć rezultat zabiegowy. Ponownie, dla formalności, chciałabym dodać, ze na zabieg plastyki brzucha gotowym się jest przynajmniej kilka miesięcy po porodzie. Gotowość danej pacjentki oceniania jest indywidualnie przez chirurga plastyka.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.