Które zabiegi najlepiej wykonywać po urodzeniu dziecka?

Kobiety często pytają, czy po zabiegu będą mogły mieć dzieci. Żaden z zabiegów chirurgii plastycznej nie wpływa na możliwość posiadania dzieci 😉 Jednak inaczej zadane, takie pytanie ma uzasadnienie: czy lepiej najpierw urodzić dziecko, czy wykonać zabieg?

Dla większości zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej nie ma to znaczenia. Można wykonać je jeszcze przed planowaną ciążą i przed posiadaniem dzieci. Natomiast dla dwóch zabiegów ma to ogromne znaczenie. Chodzi tu o zabieg redukcji piersi i plastyki brzucha.

Redukcja piersi należy do jednego z najpoważniejszych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Wiąże się bowiem z dużą ingerencją w gruczoł piersiowy. Warto jest zatem wykonać zabieg po urodzeniu dziecka, gdyż redukcja piersi może wpłynąć na możliwość późniejszego karmienia piersią. W przyszłości, po odbytym zabiegu, może okazać się, ze kobieta nie może karmić piersią. Ponadto w okresie ciąży, piersi na nowo powiększają się, rozciągają, a to wpływa na zmianę wyglądu piersi i osiągniętego zabiegiem rezultatu. Dodatkowo, wielu lekarzy uważa, że piersi uzyskują „dojrzałość” właśnie po urodzeniu dziecka. Dlatego też u młodych pacjentek, które jeszcze nie mają dzieci często doradza się zaczekać z wykonaniem zabiegu. Dla formalności dodam, że na zabieg gotowym się jest minimum kilka miesięcy po skończeniu karmienia piersią. Gotowość do zabiegu danej pacjentki oceniania jest indywidualnie przez chirurga plastyka.

W przypadku plastyki brzucha, tak, możemy zajść w ciąże i urodzić w sytuacji, gdy w przeszłości miałyśmy wykonaną plastykę brzucha. Jednak zalecenia z wykonaniem zabiegu na czas po urodzeniu dziecka wynikają z faktu, że ciąża powoduje na nowo rozciągnięcie się mięśni i skóry brzucha, co psuje rezultat zabiegowy.

Masz pytania o zabieg chirurgii plastycznej? Szukasz dobrej kliniki? Zapraszam do kontaktu…

Warto zauważyć, ze niektóre Panie nie mają wyboru i nie czekają z zabiegiem na czas po urodzenie dziecka. Dotyczy to kobiet, które bardzo dużo schudły i wymagają z wielu przyczyn szybkiej interwencji chirurgicznej, aby pozbyć się zbędnego fartucha skórno-tłuszczowego w rejonie brzucha. Panie te zachodząc w przyszłości w ciążę, musza liczyć się jednak z faktem, że ciąża (lub kolejne znaczne przytycie) może popsuć rezultat zabiegowy. Ponownie, dla formalności, chciałabym dodać, ze na zabieg plastyki brzucha gotowym się jest przynajmniej kilka miesięcy po porodzie. Gotowość danej pacjentki oceniania jest indywidualnie przez chirurga plastyka.