Lifting twarzy jest operacją plastyczną mającą na celu zredukowanie widocznych efekty starzenia się. Może być wykonywana jako pełen lifting twarzy – w takim przypadku obejmuje on część twarzy pod oczami oraz szyję. Możemy również poddać sięmini liftingowi, który obejmuje środkową część twarzy, co ważne bez szyi. Lifting twarzy może być połączony z operacją korekty powiek i podniesieniem brwi, choć jak zawsze w przypadku łączenia zabiegów, decyzję musi podjąć doświadczony chirurg plastyk.
Kandydatami do liftingu twarzy są pacjenci z widocznymi efektami starzenia w środkowym obszarze twarzy, na policzkach oraz na szyi. Mogą to być: opadanie skóry, obwisanie skóry, utrata napięcia mięśniowego, nadmiar skóry lub tkanki tłuszczowej. Ponieważ miałam do czynienia z wieloma zapytaniami o lifting twarzy ze strony relatywnie młodych ludzi (poniżej 40 roku życia), to chciałabym z góry uprzedzić, że kwalifikacje do zabiegu uzyskują z reguły ludzie co najmniej w średnim wieku.
Operacja jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym i wymaga, aby pacjent pozostał w klinice najlepiej przez 3 dni po zabiegu. Skóra jest nacinana przez chirurga plastyka, a następnie ściągana z policzków i w razie potrzeby z szyi. W kolejnym etapie chirurg odpowiednio preparuje skórę oraz mięśnie na twarzy i na szyi, nadając im odpowiedni kształt oraz napięcie i wpływając tym samym na zmianę ich wyglądu. Na zakończenie operacji chirurg może usunąć nadmiar skóry oraz założyć dreny, w celu kontroli nad krwawieniem.
Przez pierwsze tygodnie po operacji pacjent powinien dbać o siebie w szczególny sposób: unikać słońca i przegrzania, wyziębienia organizmu, wysuszenia skóry, itp. Powinien również wiele odpoczywać, gdyż znacząco przyspieszy to proces rekonwalescencji. Szwy powinny być usunięte po 7 do 10 dniach od operacji. Każdy pacjent powinien otrzymać w klinice szczegółowe informacje zarówno o ryzykach operacji, jak i postępowaniu po zabiegu.
Lifting twarzy nie zatrzymuje procesu starzenia, ale opóźnia pojawianie się jego efektów i daje długotrwałe rezultaty. Sprawia, że pacjent wygląda na młodszego i bardziej wypoczętego. Znacząco podnosi również samoocenę pacjenta.