Medycyna estetyczna – co to właściwie jest?

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

W bardzo dużym skrócie medycyna estetyczna to bardzo młody (zaledwie 30-40 letni) dział medycyny zajmujący się zdrowymi osobami chcącymi poprawić komfort życia przez skupienie się na profilaktyce starzenia się skóry. Dodatkowo, medycyna estetyczna zajmuje się eliminowaniem lub poprawieniem defektów skóry, jej rekonstrukcją oraz odnową w tym także u osób, które doświadczyły chorób skóry (np. trądzik, cellulit, blizny).

Medycyna estetyczna jest obecnie jedną z najprężniej i najszybciej rozwijających się dziedzin, ciesząca się dużą popularnością. Według mnie jest ona również odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa XXI wieku, któremu przyszło żyć w pogoni za obowiązkami, pracą i pieniędzmi. Ten styl życia niestety generuje stres, brak snu, niedotlenienie organizmu, ale również depresję, niezadowolenie z życia. Wymieniłam większość czynników, które działają destrukcyjnie na nasz wygląd i kondycję organizmu, a co za tym idzie również na kondycję i jakość skóry. Czasy w których żyjemy wymuszają na nas kult młodości, zdrowego wyglądu, który staje się naszą wizytówką. I właśnie medycyna estetyczna pozwala nam na osiągnięcie młodszego, bardziej zadbanego wyglądu stosunkowo małym wysiłkiem i nakładem czasu.

Szukasz nowoczesnych metod radzenia sobie z objawami starzenia się – odwiedź moją stronę

Pacjentami, którzy najczęściej korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej są osoby, których stanowisko czy pozycja społeczna wymaga idealnej prezencji, które chcą świadomie przeciwdziałać procesom starzenia się skóry i działają prewencyjnie, a także Ci którzy chcą poprawić komfort życia dbając o wygląd. W końcu są to również osoby, które w wypadku wielu sytuacji życiowych i zdrowotnych zostały zmuszone do poprawy wyglądu i kondycji skóry. Tutaj mam na myśli tez pacjentów dotkniętych chorobami skórnymi (typu trądzik) często wynikającymi też z życia w zanieczyszczonym środowisku.

W zakres działania medycyny estetycznej wpisują się wszelkiego rodzaju zabiegi ostrzykujące, wypełniacze, peelingi chemiczne oraz mikrodermabracje, zabiegi laserowe, usuwanie blizn w tym rozstępów, mezoterapie, leczenie nadpotliwości. Czasami mówi się również o leczeniu żylaków oraz naczynek. Jednak mi leczenie żylaków czy naczynek kojarzy się bardziej z flebologią oraz chirurgią ogólną.

Chciałabym też dodać, że medycyna estetyczna jest świetnym uzupełnieniem chirurgii plastycznej, służy też osobom, które nie są jeszcze gotowe lub jeszcze nie kwalifikują się do typowego zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej i chciałyby działać prewencyjnie, a także opóźnić wykonanie konkretnego zabiegu przy użyciu skalpela.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.