Medycyna estetyczna – co to właściwie jest?

W bardzo dużym skrócie medycyna estetyczna to bardzo młody (zaledwie 30-40 letni) dział medycyny zajmujący się zdrowymi osobami chcącymi poprawić komfort życia przez skupienie się na profilaktyce starzenia się skóry. Dodatkowo, medycyna estetyczna zajmuje się eliminowaniem lub poprawieniem defektów skóry, jej rekonstrukcją oraz odnową w tym także u osób, które doświadczyły chorób skóry (np. trądzik, cellulit, blizny).

Medycyna estetyczna jest obecnie jedną z najprężniej i najszybciej rozwijających się dziedzin, ciesząca się dużą popularnością. Według mnie jest ona również odpowiedzią na potrzeby społeczeństwa XXI wieku, któremu przyszło żyć w pogoni za obowiązkami, pracą i pieniędzmi. Ten styl życia niestety generuje stres, brak snu, niedotlenienie organizmu, ale również depresję, niezadowolenie z życia. Wymieniłam większość czynników, które działają destrukcyjnie na nasz wygląd i kondycję organizmu, a co za tym idzie również na kondycję i jakość skóry. Czasy w których żyjemy wymuszają na nas kult młodości, zdrowego wyglądu, który staje się naszą wizytówką. I właśnie medycyna estetyczna pozwala nam na osiągnięcie młodszego, bardziej zadbanego wyglądu stosunkowo małym wysiłkiem i nakładem czasu.

Szukasz nowoczesnych metod radzenia sobie z objawami starzenia się – odwiedź moją stronę

Pacjentami, którzy najczęściej korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej są osoby, których stanowisko czy pozycja społeczna wymaga idealnej prezencji, które chcą świadomie przeciwdziałać procesom starzenia się skóry i działają prewencyjnie, a także Ci którzy chcą poprawić komfort życia dbając o wygląd. W końcu są to również osoby, które w wypadku wielu sytuacji życiowych i zdrowotnych zostały zmuszone do poprawy wyglądu i kondycji skóry. Tutaj mam na myśli tez pacjentów dotkniętych chorobami skórnymi (typu trądzik) często wynikającymi też z życia w zanieczyszczonym środowisku.

W zakres działania medycyny estetycznej wpisują się wszelkiego rodzaju zabiegi ostrzykujące, wypełniacze, peelingi chemiczne oraz mikrodermabracje, zabiegi laserowe, usuwanie blizn w tym rozstępów, mezoterapie, leczenie nadpotliwości. Czasami mówi się również o leczeniu żylaków oraz naczynek. Jednak mi leczenie żylaków czy naczynek kojarzy się bardziej z flebologią oraz chirurgią ogólną.

Chciałabym też dodać, że medycyna estetyczna jest świetnym uzupełnieniem chirurgii plastycznej, służy też osobom, które nie są jeszcze gotowe lub jeszcze nie kwalifikują się do typowego zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej i chciałyby działać prewencyjnie, a także opóźnić wykonanie konkretnego zabiegu przy użyciu skalpela.