Mity chirurgii plastycznej. Mit 3 – liposukcja to operacja odchudzająca

Wśród pacjentów krąży wiele mitów dotyczących chirurgii plastycznej. W krótkiej serii chciałabym obalić kilka z nich.

Dziś zajmę się kwestią liposukcji. Naprawdę bardzo często otrzymuję maile i telefony od osób, które są zainteresowane liposukcją i pytają ile kg stracą po operacji lub ile kg tłuszczu zostanie im odessane. Moi drodzy, należy sprostować, że liposukcja NIE JEST zabiegiem odchudzającym i z odchudzaniem NIE MA nic wspólnego. Wiele osób uważa, ze wystarczy odessać sobie tkankę tłuszczową z każdej partii ciała i będzie się chudszym. Niestety, tak to nie działa ;-(

Liposukcja jest zabiegiem modelującym / rzeźbiącym ciało. Zatem najlepszy rezultat daje u osób mających wagę w normie lub lekką nadwagę. Jest wiele szkół kwalifikujących do zabiegu. Osobiście najczęściej spotykam się z tym, że liposukcję kwalifikuje się na podstawie wartości BMI (Body Mass Index / Indeks Masy Ciała – łatwo wyliczyć go na kalkulatorach dostępnych w internecie). Na przykład zabieg przeprowadza się u pacjenta mającego BMI do maksymalnie około 32/31. Osoby otyłe nie powinny poddawać się liposukcji. Otyłość bowiem zwiększa ryzyko komplikacji pozabiegowych i zmniejsza możliwość uzyskania satysfakcjonującego rezultatu zabiegu.

Efekt, jaki możemy uzyskać dzięki liposukcji najlepiej chyba opisać na przykładzie tzw. boczków (pięknie zwanych przez Anglików 'love handles’ ;-)). Zatem u osób posiadających tzw. boczki, szczególnie uporczywe / widoczne przy noszeniu tzw. biodrówek poddanie liposukcji tego obszaru ciała pozwala na pozbycie się ich. Jak zobaczymy rezultat? Nie w kilogramach na wadze, a po odzieży, jej rozmiar może się zmniejszyć, a w przypadku przykładowych biodrówek, boczki nie będą juz wystawać ze spodni lub po prostu spodnie będą dużo luźniejsze.

Uwaga: rezultat liposukcji widoczny jest po kilku tygodniach od przeprowadzonego zabiegu, czasami nawet po 3 miesiącach. Wynika to z faktu znacznej opuchlizny występującej zaraz po zabiegu. W zależności od predyspozycji pacjenta opuchlizna taka może utrzymywać się nawet kilka dobrych tygodni. Zaraz po zabiegu w czasie około 6 tygodni nosi się też specjalne ubranko uciskowe.
Najczęściej liposukcję przeprowadza sie na brzuchu, talii, boczkach, biodrach, udach wewnętrznych lub/i zewnętrznych, ramionach, przyśrodkach kolanowych, podbródku.