Mity chirurgii plastycznej. Mit 3 – liposukcja to operacja odchudzająca

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Wśród pacjentów krąży wiele mitów dotyczących chirurgii plastycznej. W krótkiej serii chciałabym obalić kilka z nich.

Dziś zajmę się kwestią liposukcji. Naprawdę bardzo często otrzymuję maile i telefony od osób, które są zainteresowane liposukcją i pytają ile kg stracą po operacji lub ile kg tłuszczu zostanie im odessane. Moi drodzy, należy sprostować, że liposukcja NIE JEST zabiegiem odchudzającym i z odchudzaniem NIE MA nic wspólnego. Wiele osób uważa, ze wystarczy odessać sobie tkankę tłuszczową z każdej partii ciała i będzie się chudszym. Niestety, tak to nie działa ;-(

Liposukcja jest zabiegiem modelującym / rzeźbiącym ciało. Zatem najlepszy rezultat daje u osób mających wagę w normie lub lekką nadwagę. Jest wiele szkół kwalifikujących do zabiegu. Osobiście najczęściej spotykam się z tym, że liposukcję kwalifikuje się na podstawie wartości BMI (Body Mass Index / Indeks Masy Ciała – łatwo wyliczyć go na kalkulatorach dostępnych w internecie). Na przykład zabieg przeprowadza się u pacjenta mającego BMI do maksymalnie około 32/31. Osoby otyłe nie powinny poddawać się liposukcji. Otyłość bowiem zwiększa ryzyko komplikacji pozabiegowych i zmniejsza możliwość uzyskania satysfakcjonującego rezultatu zabiegu.

Efekt, jaki możemy uzyskać dzięki liposukcji najlepiej chyba opisać na przykładzie tzw. boczków (pięknie zwanych przez Anglików 'love handles' ;-)). Zatem u osób posiadających tzw. boczki, szczególnie uporczywe / widoczne przy noszeniu tzw. biodrówek poddanie liposukcji tego obszaru ciała pozwala na pozbycie się ich. Jak zobaczymy rezultat? Nie w kilogramach na wadze, a po odzieży, jej rozmiar może się zmniejszyć, a w przypadku przykładowych biodrówek, boczki nie będą juz wystawać ze spodni lub po prostu spodnie będą dużo luźniejsze.

Uwaga: rezultat liposukcji widoczny jest po kilku tygodniach od przeprowadzonego zabiegu, czasami nawet po 3 miesiącach. Wynika to z faktu znacznej opuchlizny występującej zaraz po zabiegu. W zależności od predyspozycji pacjenta opuchlizna taka może utrzymywać się nawet kilka dobrych tygodni. Zaraz po zabiegu w czasie około 6 tygodni nosi się też specjalne ubranko uciskowe.
Najczęściej liposukcję przeprowadza sie na brzuchu, talii, boczkach, biodrach, udach wewnętrznych lub/i zewnętrznych, ramionach, przyśrodkach kolanowych, podbródku.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.