Mity chirurgii plastycznej. Mit 2 – po pewnym czasie blizna pooperacyjna całkowicie zniknie

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Wśród pacjentów krąży wiele mitów dotyczących chirurgii plastycznej. W krótkiej serii chciałabym obalić kilka z nich.

Wiele osób pyta: po jakim czasie blizny znikają? Blizna jest wynikiem indywidualnych predyspozycji danej osoby do gojenia się oraz tego, jak traktujemy cięcie po zabiegu. Blizna to permanentna zmiana na skórze i niestety nie znika całkowicie. Natomiast bliźnie można „pomóc” nabrać bladego koloru i stać się bardziej płaską. Pomagają w tym różne metody, np. maści na bazie żelu silikonowego (do stosowania po kilku tygodniach od zabiegu), niektórzy chirurdzy popularyzują prosty sposób na tzw. papierowe plasterki, które pomagają bliźnie nie przerastać. Warto zauważyć, że blizna tak naprawdę goi się do około roku, jest to długi proces (pomimo tego, że w większości przypadków już po około 3 miesiącach blizna zaczyna wyglądać zadowalająco). Jeżeli w naszej opinii blizna nie wygląda ładnie, przeszkadza nam, pozostaje cała gama zabiegów dermatologicznych pomagających zwalczać blizny (do przeprowadzenia po zakończonym procesie gojenia się blizny, czyli po około roku).
Jednak z doświadczenia widzę, że w sumie Polacy (jako nacja) nie mają aż tak wielkich problemów z bliznami i w większości przypadków goja się one zadowalająco i ładnie (przynajmniej ja nie spotkałam się z wieloma problemami dotyczącymi blizn).

W temacie blizny nie sposób pominąć tzw. bliznowców / keloidów będących ryzykiem każdego zabiegu. Rzadko, ale zdarzają się pacjenci, którzy mają predyspozycje do tzw. bliznowców. Bliznowiec to przyrost blizny, która ciągle rosnąc brzydko się goi. Na łagodne bliznowce działają wspomniane powyżej maści silikonowe, w ekstremalnych przypadkach niestety trzeba zastosować ostrzykiwanie sterydami lub chirurgiczne wycięcie keloidu (po określonym przez chirurga czasie).
Chciałabym dodać, że bez cięcia (blizny) nie byłoby zabiegu chirurgii plastycznej. Obecnie stosowane w chirurgii plastycznej cięcia znajdują się w miejscach mało widocznych lub praktycznie nieodsłanianych przez pacjentów. Podczas bezpośredniej konsultacji chirurg plastyk powinien dokładnie poinformować, gdzie zostanie poprowadzone cięcie zabiegowe.

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.