Radio

W sierpniu 2021 roku otrzymałam propozycję współpracy z młodym, szczecińskim radiem SuperFm, które prężnie rozwija się i porusza ważne, aktualne tematy dla mieszkańców Szczecina. Radia możecie słuchać w internecie lub na 97,5 FM.

Od ponad 17 lat moim celem zawodowym jest skuteczne doradzanie i profesjonalna, merytoryczna opieka nad pacjentami, którzy poszukują najlepszej kliniki na swój zabieg.

Jak już wiecie z tego bloga, z moich porad i doświadczenia skorzystało wielu pacjentów polskich i zagranicznych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Duża część z nich zdecydowała się na zabieg i mogła najpierw świadomie podjąć decyzję, a następnie bezpiecznie i bezstresowo zrealizować swoje marzenia.

Z drugiej strony, funkcjonowanie placówek medycznych obserwuję od lat a zdobytą w tej dziedzinie wiedzą, z biznesowego punktu widzenia, dzielę się z ich właścicielami i lekarzami jako specjalista w rozwoju biznesu medycznego. 

Rozwój medycyny komercyjnej w ciągu ostatnich lat, w tym również estetycznej jest niesamowity. Coraz bardziej skupiamy się na zdrowiu, ale też pięknym, zadbanym wyglądzie. Zewsząd docierają do nas informacje o nowych technologiach, rozwiązaniach zabiegowych, możliwościach leczenia. Aby usystematyzować tę wiedzę i podejmować świadome decyzje zdrowotne od września 2021 r. w każdą sobotę będę gościć w Klinice Piękna ekspertów, lekarzy specjalistów z wieloletnim stażem, którzy w bezpośrednich wywiadach będą przybliżać nam tajniki swojej pracy i edukować w najlepszych rozwiązaniach medycznych. Mam nadzieję, że ta audycja stanie się wartościowym źródłem informacji dla wszystkich, którym dbanie o zdrowie i wygląd nie jest obojętne. 

Link do wywiadów będę zamieszczała również na tym blogu. Mam nadzieję, że okażą się one wartością dodaną i będą cieszyć się Waszym zainteresowaniem.

Laserowa korekcja wzroku – rozmowa z dr n. med. Małgorzatą Kaczmarek

Okulary mogą stanowić atrakcyjny dodatek i element biżuterii. Jednak rozumiem, że wielu okularników marzy o tym, by widzieć wyraźnie od razu po przebudzeniu, bez okularów…

Uprawianie sportu, kąpiele w morzu czy basenie, szybkie nałożenie okularów przeciwsłonecznych, czy problem parowania okularów zimą po wejściu do ciepłego pomieszczenia — to wszystko wpływa na dyskomfort w codziennym życiu osób noszących okulary korekcyjne.

Z pomocą przychodzi laserowa korekcja wzroku. Zabieg popularny już od wielu lat, jednak wciąż budzący wątpliwości. W kolejnej Klinice Piękna rozmawiałam ze specjalistą w tej dziedzinie, panią dr n. med. Małgorzata Kaczmarek – okulistką. Pani doktor na co dzień praktykuje w centrum medycznym Dom Lekarski w Szczecinie, w którym zabiegi laserowej korekcji wzroku dostępne są od 2009 roku. 

Lista pytań i zagadnień na ten temat jest naprawdę długa. O tym, jak wygląda sam zabieg, jak należy się do niego przygotować i jak przebiega rekonwalescencja, możecie posłuchać odtwarzając naszą rozmowę. 

Zapraszam do odsłuchania rozmowy. 

Światowy Dzień Walki z Rakiem – rozmowa z dr Magdaleną Salamagą

Czwartego lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Choroby onkologiczne to temat, z którym mierzy się coraz więcej osób. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że zachorowalność na raka w 2020 roku wyniosła ponad 19 milionów osób na całym świecie. Skala jest ogromna a jedyną drogą, aby zminimalizować ryzyko ciężkiej choroby jest odpowiednia diagnostyka na wczesnym etapie rozwoju choroby. 

W kolejnej Klinice Piękna, wraz z Zachodniopomorskim Centrum Onkologii chcielibyśmy wyrazić solidarność z pacjentami onkologicznymi i zwiększyć świadomość jak dbać o swoje zdrowie, rozpoznawać objawy i prowadzić diagnostykę.

Moim gościem była pani doktor Magdalena Salamaga, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, z ponad dwudziestoletnią praktyką zawodową w zakresie diagnozowania chorób nowotworowych. Pani doktor pracuje w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

Pani doktor odpowiedziała na wiele nurtujących pytań:

  • Jak wygląda diagnostyka chorób nowotworowych?
  • Jak styl życia wpływa na ryzyko zachorowania? Dieta, aktywność fizyczna, ograniczenie alkoholu czy wykluczenie tytoniu.
  • Badania screeningowe, czym są i dlaczego są takie ważne?
  • Bezpłatna diagnostyka w Zachodniopomorskie Centrum Onkologii bez skierowania.

Choroby nowotworowe mogą dotyczyć każdego z nas.

Badajmy się regularnie, bo im szybciej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większe mamy szanse na pełny powrót do zdrowia.

Zachęcam do wysłuchania rozmowy. 

W Klinice Piękna poruszamy tematy, które na bieżąco są związane z wydarzeniami czy dniami poświęconymi konkretnej tematyce medycznej. Jednym z takich dni, o których wiedzą wszyscy Polacy jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W 2022 roku WOŚP gra dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Dlatego też oprócz zachęcania słuchaczy do włączenia się w tę piękną i szlachetną akcję, chciałam wraz z moim gościem przybliżyć tematykę leczenia i diagnostyki chorób wzroku u dzieci. 

Gościem Kliniki Piękna była dr hab. n. med. prof. PUM Monika Modrzejewska, okulista, specjalista chorób oczu. 

Pani profesor ma ogromne osiągnięcia w diagnostyce, leczeniu oraz operacjach oczu dzieci, w tym również wcześniaków.

Jakie choroby oczu dotykają dzieci w różnych etapach wzrostu, jak wygląda diagnozowanie i leczenie? 

Jak zapobiegać tym schorzeniom? 

Jaka jest najlepsza profilaktyka dla zdrowia oczu w kontekście spędzania czasu przed ekranami komputerów czy smartfonów? 

Nasza rozmowa dowodzi, że tegoroczny cel zbiórki WOŚP nie jest przypadkowy. W diagnostyce i leczeniu chorób oczu poza wiedzą i kompetencją lekarza ogromną rolę odgrywa nowoczesny sprzęt, którego brak odczuwa wiele placówek. 

Zapraszam do odsłuchania rozmowy. 

Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada na 26 stycznia. Nie jest to data przypadkowa, 26 stycznia 1966 roku odbył się pierwszy w Polsce (a 621 na świecie!) udany przeszczep nerki.

Tematyka transplantacji narządów, czyli wymiany „chorego” narządu na „zdrowy” nie jest łatwa. Z jednej strony jest to zabieg ratujący życie i dający szansę, jakiej nie daje standardowe leczenie, ale jest to też temat często nierozerwalnie związany ze śmiercią dawcy narządu.

Lata 80 poprzedniego wieku w Polsce to czas przełomowy dla transplantologii, w 1985 roku wykonano pierwszy udany przeszczep serca pod kierownictwem znanego nam wszystkim profesora Zbigniewa Religii, który stał się ikoną tego zawodu.

W kolejnej Klinice Piękna rozmawiałam o transplantologii z prof. dr hab. n. med. Jerzym Sieńko, transplantologiem, specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej. Była to druga wizyta profesora w naszym studio i była równie pasjonująca i ciekawa co pierwsza.

O mitach wokół transplantacji, przeszczepach szpiku, pracy transplantologa, prawie do donacji i tym, co trzeba zrobić, aby być dawcą — między innymi o tym opowiedział nam mój niesamowity gość, profesor Jerzy Sieńko. Niezwykle szczera rozmowa ze specjalistą, który z ogromną pasją traktuje swój zawód.

Niestety mamy wciąż bardzo małą świadomość na temat transplantacji narządów, a często jest to jedyny sposób na uratowanie czyjegoś życia lub zdrowia.

Zachęcam do odsłuchania audycji o tej ważnej tematyce.

Zdrowa postawa – rozmowa z dr. hab. n. med. prof. PUM Łukaszem Kołodziejem

Jakie dolegliwości powinny skierować nas do gabinetu ortopedy? Jak uniknąć schorzeń układu kostnego?

Tym razem w Klinice Piękna „prześwietliliśmy” temat dosłownie zdrowej postawy. Naszym gościem był specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu dr hab. n. med., prof. PUM Łukasz Kołodziej.

Doktor Łukasz Kołodziej jest adiunktem w Katedrze i Klinice Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM w szpitalu przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie oraz specjalistą ortopedii i traumatologii narządu ruchu w szczecińskiej ST Medical Clinic.

Zapytałam pana doktora o współczesną ortopedię, metody diagnostyki i leczenia, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Porozmawialiśmy o tym, jak dbać o nasz szkielet, aby stanowił pewne i zdrowe „rusztowanie” dla naszego całego organizmu. Usłyszeliśmy wiele praktycznych porad w zakresie zdrowej aktywności fizycznej i profilaktyki osteoporozy.

Zapraszam do odsłuchania tej wyjątkowej rozmowy.