Wiele kobiet marzy o posiadaniu dużego, pełnego biustu. Nie bez przyczyny operacje powiększania piersi są najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej. Istnieje jednak spora grupa kobiet, dla których posiadanie dużych piersi jest największą przeszkodą w codziennym życiu i nieraz czynnikiem, który prowadzi do powstawania innych dolegliwości zdrowotnych.
Najczęstszą przyczyną przeprowadzania operacji redukcji piersi (mammoplastyka) są dolegliwości związane z ciężarem biustu, dysproporcją ciała i konsekwencjami z tym związanymi, takimi jak przeciążenia kręgosłupa i bóle pleców prowadzące do jego zwyrodnień, trudności przy uprawianiu sportów, problemy z dopasowaniem bielizny i odzieży. Większość kobiet wskazuje też na kwestie estetyczne i poczucie własnego komfortu w codziennym funkcjonowaniu.
Decyzję o sposobie wykonania operacji poodejmuje lekarz podczas badania i planowania operacji.
Również do lekarza należy decyzja o tym, w jakim stopniu (czy też o ile rozmiarów) możliwe jest zmniejszenie piersi. Pacjentka nie może o tym sama zadecydować jaki docelowo rozmiar chciałaby uzyskać. Lekarz określa w przybliżeniu o jaki procent wielkości biustu może go zmniejszyć, jednak nigdy nie będzie to dokładnie określony rozmiar końcowy.
Lekarze chętniej decydują się na wykonanie operacji zmniejszenia biustu u kobiet, które już rodziły i nie planują zajścia w ciążę i karmienia piersią. Związane jest to ze sporym ryzykiem tego, że po operacji polegającej na wycięciu dość dużej ilości gruczołu pacjentka nie będzie mogła karmić piersią.