REDUKCJA PIERSI – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA, CZĘŚĆ 2

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

W jaki sposób jest wykonywany zabieg?

Czy koszty leczenia mogą być pokryte przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Jak wygląda rekonwalescencja?

 

Postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

Większość poważnych operacji o tak dużym stopniu ingerencji w ciało pozostawia po sobie blizny, jednak w dużej mierze to od pacjentki zależy to, na ile ślady te będą widoczne w przyszłości. Bardzo ważna jest tu cierpliwa i systematyczna pielęgnacja specjalnymi kosmetykami, która może być niezbędna nawet przez około rok po operacji. Po tym okresie, kiedy blizna zostanie do końca wygojona można zastanowić się nad dodatkowymi metodami jej usunięcia, np. Terapią laserową. 

Cięcie chirurgiczne zazwyczaj wykonuje się na kształt kotwicy (odwrócona litera T), lub przy tzw. metodzie „lejour”, gdy zmniejszenie piersi jest stosunkowo niewielkie wykonuje się cięcie wokół otoczki i pionowo w dół. Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że podczas takiej operacji tak na prawdę wykonywane są dwa zabiegi – nie tylko zmniejszenie piersi ale również podniesienie, czyli mastopeksja. Dlatego rodzaj cięcia jest zależny od indywidualnych uwarunkowań pacjentki. Im większy nadmiar skóry pozostanie do usunięcia podczas operacji, tym większe nacięcie musi zostać wykonane aby później, w efekcie końcowym uzyskać ładniejszy kształt piersi.

Czy NFZ może pokryć koszty operacji zmniejszenia biustu? W niektórych przypadkach tak. Nie każda kobieta, która jest niezadowolona z rozmiaru swoich piersi może liczyć na operację w ramach refundacji przez NFZ, ponieważ musi być to potwierdzone zdiagnozowaną gigantomastią, czyli przerostem gruczołu piersiowego.

Jednak refundacja nie jest możliwa w przypadku prywatnych klinik, a tylko w szpitalach mających oddział chirurgii plastycznej i chirurgii rekonstrukcyjnej, w których to czas oczekiwania na operację jest bardzo długi. 

Rekonwalescencja po operacji to minimum 2 miesiące i jest to czas w którym kobieta powinna bardzo na siebie uważać i ograniczyć ryzyko powikłań wynikających z nadmiernego przeciążenia i wysiłku.

O ile efekt zmniejszenia biustu nieraz o kilka rozmiarów jest bardzo dużą zmianą w życiu kobiety borykającej się z tym problemem, o tyle utrzymanie tego efektu dokładnie w takim stanie jak po operacji jest również zależne od indywidualnych predyspozycji pacjentki a dokładniej od budowy samej piersi. Piersi, które mają przewagę tkanki tłuszczowej nad gruczołową będą bardziej reagowały na zmianę masy ciała pacjentki, przez co przy wahaniach wagi również ich rozmiar będzie podatny na zmiany. 

Coraz więcej kobiet decyduje się na operację zmniejszenia piersi, która pozwala im pozbyć się wielu dolegliwości, kompleksów a dzięki temu poczuć się pewnymi siebie!

Autor: Nina Manduk

Nina Manduk jest doradcą medycznym specjalizującym się w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej (http://www.manduk.pl). Od kilku lat aktywnie pomaga kobietom i mężczyznom przejść transformację nie tylko na poziomie fizycznym, ale również duchowym. Na niniejszym blogu dzieli się swoimi doświadczeniami, mając nadzieję, że pomoże w ten sposób osobom rozważającym operację plastyczną lub zabieg medycyny estetycznej.

FacebooktwitterlinkedinmailFacebooktwitterlinkedinmail

Powyższy artykuł jest chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez zgody autora jest nielegalne i zabronione oraz będzie ścigane na mocy prawa naruszenia dóbr i o ochronie prawa autorskiego. Treść chroniona przez copyscape.Protected by Copyscape Duplicate Content Penalty Protection

Informacje publikowane na ninamanduk.pl nie stanowią porad o charakterze medycznym. Treści te mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą być traktowane jako specjalistyczne porady medyczne, forma diagnozy lub zalecenia w zakresie leczenia. W szczególności nie mogą one zastępować specjalistycznych badań lekarskich ani profesjonalnego doradztwa medycznego. Czytelnik w żadnym wypadku nie powinien lekceważyć znaczenia specjalistycznej konsultacji medycznej oraz nie powinien zwlekać z jej uzyskaniem kierując się wyłącznie informacjami zawartymi w niniejszym serwisie. Autorzy wpisów na ninamanduk.pl nie są lekarzami. Wydawca serwisu nie ponosi żadnej odpowiedzialności z tytułu działań podjętych przez osoby korzystające. Żadne dane opublikowane na ninamanduk.pl nie powinny być interpretowane jako próba przedstawienia, czy wyrażenia opinii medycznej lub w inny sposób zaangażowania się w praktykę medyczną.